Jedna Planeta – zagrożone wyginięciem zwierzęta – Poznaj zwierzęcych bohaterów z koszulek dziecięcych Endo

Wyobraź sobie podróż swoich marzeń. Świat przyrody, w którym zanurzasz się i wśród egzotycznych roślin obserwując życie ich dzikich mieszkańców.

Najpierw zajrzyjmy na olbrzymie obszary afrykańskiej sawanny. Ten piękny krajobraz pokryty wysoką trawą i nielicznymi drzewami codziennie przemierzają tak wspaniałe zwierzęta jak: nosorożec biały, słoń afrykański, gepard i lew. 

Nosorożca możemy zaobserwować wraz ze swoim potomstwem przy wodopoju. Jego wyjątkowy róg pozwala mu chronić się przed drapieżnikami i choć nadaje mu groźny wygląd w rzeczywistości to olbrzymie zwierzę żywi się prawie wyłącznie trawami. Kawałek dalej zauważasz grupę majestatycznych gigantów. Słoń afrykański to największe lądowe zwierzę na świecie o łagodnym charakterze. Czy wiesz, że jako jedne z nielicznych gatunków potrafią pocieszyć zasmuconych towarzyszy? Nie ma jednak czasu się nad tym zastanawiać ponieważ rozmyślania przerywa nam szybki świst. To gepard, światowy mistrz szybkości pędzi wśród wysuszonych traw. Po drodze przemyka obok odpoczywającego w słońcu lwa, który leniwie rozgląda się po swoich włościach.

Zmieńmy scenerię i udajmy się do tropikalnej dżungli. Słyszysz te zabawne odgłosy? To rozbrykane szympansy buszujące wśród gałęzi tropikalnych drzew. Poniżej możesz dostrzec czarnego włochatego olbrzyma, największego z rodziny naczelnych, to goryl nizinny.

Przenieśmy się teraz na inne kontynenty w poszukiwaniu dzikich przedstawicieli kotowatych. W deszczowych lasach Ameryki Południowej i Centralnej możemy spotkać czarną panterę i jaguara a w lasach deszczowych Azji największego kota na świecie – tygrysa.

Ten piękny świat niczym z bajki to nasza cudowna planeta, która na terenach słabo zamieszkałych przez ludzi jest sceną, na której rozgrywa się życie niesamowitej dzikiej przyrody. Niestety obecność ludzi nie zawsze dobrze wpływa na jej innych mieszkańców. Wszystkie zwierzęta, które spotkaliśmy podczas naszej “wyprawy” są obecnie uznane za zagrożone wyginięciem. Dlatego też należy przyjrzeć się tym gatunkom z wyjątkową czujnością i czułością, aby w przyszłości mogły cieszyć się życiem na wolności w sprzyjającym im środowisku.

Akcja edukacja – poznajemy zagrożone gatunki

Właśnie po to, by w przyszłości nasze dzieci i wnuki mogły także cieszyć się pięknem natury, powstała kolekcja Endo „Jedna planeta”. To wyjątkowe koszulki, które ukazują piękno i wartość zagrożonych gatunków. Celem kolekcji jest uświadomienie dzieciom, że należy chronić przyrodę i dbać o zagrożone gatunki zwierząt, oraz że te zagrożenia często są wynikiem działań człowieka.

Dlaczego warto uczyć dzieci o zagrożonych gatunkach zwierząt? 

Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna. od najmłodszych lat dzieci powinny rozumieć, że każde zwierzę jest cennym elementem naszej planety, a każdy gatunek jest unikalny i ważny dla ekosystemu. Niestety, wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a przyczyną tego jest przede wszystkim działalność człowieka. Zniszczenie siedlisk, kłusownictwo, zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na zmniejszanie się populacji zwierząt.

Zwierzęta zagrożone wyginięciem

Kolekcja Jedna Planeta” skupia się na dzikich zwierzętach różnych kontynentów z obszarów sawanny, lasów deszczowych i tropikalnych. Poznaj naszych bohaterów.

Nosorożec biały

Nosorożec biały to imponujące zwierzę, które zamieszkuje Afrykę. Jest to największy gatunek nosorożca na świecie, który może ważyć nawet 2,5 tony. Najbardziej charakterystyczną cechą nosorożca jest jego róg, a właściwie dwa rogi mniejszy i większy zdobiący środek “nosa”. Czy wiecie, że większy róg może osiągnąć rozmiary dziecka? Tak, rogi nosorożców mogą rosnąć nawet do 1,5 metra! Pod koniec XIX wieku nosorożce białe były na skraju wymarcia, jednak od tego czasu ich populacja jest aktywnie chroniona i odbudowywana. Z kilkudziesięciu osobników udało się odtworzyć ponad 20 tysięcy nosorożców.

Goryl nizinny

Goryl nizinny to jedno z największych naczelnych zamieszkujących Ziemię. Dorosły samiec może ważyć nawet 200 kg, a jego siła i imponujący wygląd sprawiają, że zasługuje na miano „króla dżungli”. Goryl nizinny żyje w wilgotnych lasach równikowych w Afryce Środkowej, gdzie żywi się głównie liśćmi i owocami. Ciekawostką jest fakt, że goryle nizinne potrafią osiągnąć prędkość nawet do 40 km/h, co wcale nie przystoi tak dużemu i ciężkiemu zwierzęciu. Niestety, goryle nizinne są zagrożone wyginięciem głównie z powodu kłusownictwa i utraty siedlisk.

Słoń afrykański

Słonie afrykańskie to kolejny gatunek zwierząt, który jest zagrożony wyginięciem. Słonie te są jednymi z największych lądowych ssaków i mogą osiągać wagę nawet do 6 ton. Słonie są bardzo mądre i potrafią odczuwać emocje. Co ciekawe, nie potrzebują telefonów, aby porozumiewać się z innymi stadami na duże odległości. Potężnym tupaniem w ziemię wysyłają wibracje, które mogą odebrać inni przedstawiciele gatunku znajdujący się w znacznej odległości.

Gepard

Gepard to najszybszy kociak i jeden z najpiękniejszych drapieżników. Co łączy go z najszybszym samochodem na świecie? W ciągu 3 sekund potrafi rozpędzić się do prędkości 100 kilometrów na godzinę. Gepardy w przeciwieństwie do swoich innych kocich kuzynów jako jedyne dzikie koty nie atakują ludzi, dlatego też w przeszłości zdarzały się przypadki udomowienia tych zwierząt.

Czarna pantera

Czarna pantera to potoczna nazwa jaguarów, których ubarwienie jest niemal czarnego koloru, z bliska można jednak dostrzec na nim cętki, podobnie jak na zwyczajnie ubarwionych jaguarach. Te czarne stanowią jedynie ok. 9% populacji jaguarów, ale poza ubarwieniem niczym się od nich nie różnią. Jaguary żyją głównie w Ameryce Południowej, ale są także spotykane w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych.

Szympans zwyczajny

Szympansy zwyczajne to najbliżsi krewni człowieka spośród wszystkich zwierząt. Są bardzo inteligentne i społeczne, a ich zachowanie wskazuje na zdolność do przemyśleń, planowania i emocji. Szympansy potrafią używać narzędzi, takich jak patyki i kamienie, do zdobywania pożywienia co świadczy o ich wyjątkowej inteligencji.

Lew

Lew to król afrykańskiej sawanny, jeden z najpotężniejszych drapieżników w Afryce. Lwy to nie tylko silne i groźne zwierzęta, ale też bardzo sprytne. Potrafią planować swoje ataki i wykazać się dużą inteligencją. Jako jedne z niewielu drapieżników polują razem na swoje ofiary. Dzięki temu mogą zdobyć większe zwierzęta niż samodzielnie. 

Tygrys

Te piękne koty są znane na całym świecie ze swojego pięknego umaszczenia i ogromnej siły. Żyją w Azji i są największymi kotowatymi na świecie. Tygrysy mają bardzo dobry słuch i wzrok, ale ich węch jest jeszcze lepszy. Potrafią wyczuć ofiarę z odległości ponad jednego kilometra! Są jednymi z niewielu kotów, które lubią wodę. Często kąpią się w strumieniach, rzekach i basenach wodnych, aby ochłodzić swoje ciało i uciec przed upałem.

W jaki sposób dzieci mogą pomóc w ochronie zagrożonych gatunków? 

Dzieci również mogą pomóc w ochronie zagrożonych gatunków! Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

  • Dowiedz się więcej o zagrożonych gatunkach – im więcej wiesz, tym łatwiej jest podjąć działania.
  • Udzielaj wsparcia organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt – możesz zacząć od przekazania niewielkiej kwoty lub przeprowadzenia zbiórki pieniędzy wśród znajomych i rodziny.
  • Edukuj innych – powiedz swoim znajomym i rodzeństwu o zagrożonych gatunkach i jak można im pomóc.
  • Przeciwdziałaj nielegalnej sprzedaży dzikich zwierząt i ich części ciała – nigdy nie kupuj produktów wykonanych z kości, futer lub skóry zagrożonych gatunków.
  • Dbaj o swoje środowisko – unikaj zużywania zbyt dużej ilości wody, segreguj śmieci, przeprowadzaj akcje sprzątania w parku lub na plaży.
  • Bądź aktywny – dołącz do organizacji wolontariackiej, która angażuje się w ochronę zagrożonych gatunków lub przeprowadza akcje edukacyjne.

Pamiętaj, że każdy gest pomocy jest ważny i może mieć pozytywny wpływ na ochronę naszych dzikich przyjaciół.