Ubieranie niemowlaka – Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubrań dla maluszka – 6 wskazówek dla młodych mam

Ubieranie niemowlaka powinno być szybkie i bezproblemowe. Młodzi rodzice szybko odkryją, że przebieranie maluszka może zdarzyć się wielokrotnie w ciągu dnia. Czy jest to całkowita zmiana garderoby, czy tylko częściowe rozpięcie ciuszków w celu zmiany pieluszki cały proces powinien przebiegać sprawnie i szybko, aby zapewnić komfort dziecku i rodzicowi. 

Odpowiadając na specyficzne potrzeby noworodków i niemowląt ubrania dla maluchów tworzone są z wykorzystaniem różnego rodzaju trików pomocnych w przezwyciężeniu codziennych wyzwań oraz zapewniających komfort i bezpieczeństwo dziecka.

Sprawdźcie na co zwrócić uwagę przy kupowaniu ubrań dla niemowlaków. 

Bezpieczne ubieranie niemowlaka – Odpowiednia tkanina

Ubranka dla malucha powinny być uszyte z naturalnej, przewiewnej tkaniny. Zwróć uwagę na skład ubranek, zwłaszcza tych, które będą bezpośrednio przylegać do ciała. Nieodpowiednie tkaniny mogą mieć wpływ na zdrowie maluszka, np. powodując uczulenie, odparzenia czy zapocenie się dziecka. 

Zdrowie jest najważniejsze, ale również komfort maluszka powinien być zapewniony. Wybieraj odzież o miękkim, przyjemnym w dotyku materiale, w którym dziecko poczuje się niczym w objęciach mamy.

Ubieranie niemowlaka a odpowiedni rozmiar 

Wybór odpowiedniego rozmiaru ubranka dla niemowlaka to kwestia wygody dziecka i rodzica oraz bezpieczeństwa.

Zbyt duże ubranko może spowodować, że maluch zanurkuje w głąb, np. w zbyt obszernego pajaca. Może to spowodować stres dziecka, ale i problem z zaczerpnięciem świeżego powietrza. Taki strój będzie także przeszkadzał maluchowi w ćwiczeniu swojej mobilności. 

Zbyt małe i przylegające ubranka również nie są odpowiednie dla maluszków. Wiercące się w łóżeczko dziecko będzie miało przez nie znacznie ograniczone ruchy a napy będą uciskać maluszka lub cały czas się odpinać. Wąskie mankiety i dekolt mogą z kolei wpinać się ostro w skórę dziecka i powodować otarcia i dyskomfort. 

Ubranko musi być więc jak druga skóra, przyjemnie otulać, ale nie krępować. Szersze rękawki i nogawki to także ułatwienie dla rodzica podczas przebierania brzdąca. Przez większy otwór rodzic łatwiej wyłowi ze środka ubrania rączkę czy nóżkę dzidziusia. 

Dekolty i kołnierzyki

Główka niemowlaka jest nieproporcjonalnie większa od jego ciała, dlatego zakładanie ubrań przez głowę może być dla dziecka nieprzyjemne a także ze względu na niezasklepione ciemiączko nawet niebezpieczne. Ubranka dla maluszków powinny mieć w związku z tym rozwiązania, które pomogą młodym rodzicom w bezproblemowym zakładaniu ubrań przez głowę. 

Pierwszym z tych rozwiązań są specjalne zakładki przy dekolcie na wysokości ramion. Założone na siebie tkaniny rozchylają się przy przechodzeniu głowy przez kołnierz tworząc znacznie większy otwór na głowę niemowlaka. 

Drugie rozwiązanie to napy na jednym z ramion. Podczas zakładania ubrania wystarczy jes odpiąć, aby główka malucha bez problemu zmieściła się w koszulce lub body.

Innym typem bluzeczki, z którym także nie będzie problemu podczas ubierania jest kaftanik dla dziecka, czyli koszulka o kopertowym kroju. Podzielony na dwie części przód ubrania wiążemy sznureczkiem lub zapinamy za pomocą nap.

Zapięcie w pajacach

Pajace to uniwersalne ubranka dla leżących i raczkujących maluszków. Mogą służyć jako piżamka a także ubranko dzienne. Jest to odzież niezwykle uniwersalna, okrywa całe ciało dziecka zabezpieczając przed odkryciem podczas wiercenia się w nocy a także podczas pierwszych prób przemieszczania się. 

Forma kombinezonu może jednak budzić wątpliwości młodych rodziców. Co zrobić w przypadku pilnej potrzeby zmiany pieluszki, czy zdejmowanie i zakładanie pajaca nie będzie zbyt uciążliwe?

Na szczęście producenci ubrań pomyśleli o potrzebie częstego przewijania małych dzieci. Pajacyki mają szereg nap na całej swojej długości, które zapewniają szybkie i sprawne dostanie się do pieluszki. W zależności od modelu napy mogą rozchodzić się wzdłuż tułowia oraz obu nogawek lub skosem przez całą długość pajaca i jedną nogawkę. Tak czy siak takie rozwiązanie zapewnia szybkość przewinięcia maluszka, który spokojnie leży sobie na plecach.

Jak nie ubierać niemowlaka – Elementy niebezpieczne – sznurki i odstające ozdoby

Kupując ubranka dla niemowlaków zawsze zwracaj uwagę na wszystkie ozdoby i dodatkowe elementy. Ubranka powinny być pozbawione przede wszystkim sznurków, które mogły by owinąć się wokół malucha, a zwłaszcza wokół jego szyi. Krótkie sznureczki np. przy kaftanikach nie są zagrożeniem dla malca. 

Przyjrzyj się także wszelkim odstającym z ubranek ozdobom. Zastanów się czy są one bezpieczne i czy łatwo mogą ulec odczepieniu a co za tym idzie dostaniu sie do buzi lub nosa maluszka. Unikaj wystających elementów, ale także guzików, która łatwo mogą się oderwać. Zamiast guziczków bezpieczniejsze będą obszyte materiałem płaskie napy.

Ubieranie niemowlaka – Wygoda maluszka jest najważniejsza

Na ubrankach możesz znaleźć także inne niepotrzebne elementy, które może nie będą niebezpieczne, ale będą przeszkadzały dzidziusiowi. Wypukłe ozdoby, drapiące metki i szwy zwłaszcza od wewnątrz ubranka mogą doprowadzić maluszka do płaczu i nieprzespanej nocy. 

Wyszukane ubranka zostaw na późniejsze lata dziecka a póki maluszek głównie leży postaw na komfort i proste kroje. Wygląd stroju możesz nadrobić uroczymi obrazkami lub napisami na bodziakach, pajacach czy koszulkach. Słodka ilustracja z bezpiecznych, ekologicznych farb wodnych będzie wystarczającą ozdobą odzieży maluszka w pierwszych miesiącach jego życia.