Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Poszukiwanie jesiennych skarbów – pobierz checklistę i sprawdź ile znajdziesz

Jesienna sceneria rozpieszcza nas bogactwem wrażeń – nową gamą barw, faktur, zapachów, dźwięków, grą światła w koronach drzew, a także wyjątkowymi darami natury. Dlatego po intensywnym lecie, nie powinniśmy rezygnować z dłuższych spacerów i regularnej aktywności na dworze, lecz czerpać garściami z walorów nowej pory roku. Jak urozmaicić wspólny spacer z dzieckiem i zachęcić do uważnego eksplorowania przyrody? Pobierz przygotowaną checklistę i bawcie się w poszukiwanie jesiennych skarbów.

Wyprawka do szkoły

Poszukiwanie skarbów jesieni – jak zaszczepić miłość do przyrody?

Jesienny las lub park to prawdziwa kopalnia najróżniejszych skarbów, tym piękniejszych, bo będących wytworem samej natury. Znajdziemy tam nie tylko pięknie wybarwione liście, ale też jesienne owoce, czy różne unikatowe formy kamieni, patyków czy kory. Wystarczy tylko wsłuchać się w przyrodę i uważnie się rozejrzeć. Warto oczywiście zaczepiać w najmłodszych tę uważność i wrażliwość do dostrzegania piękna w najdrobniejszych szczegółach. A także chęć do aktywnego wypoczynku niezależnie od pory roku. Należy zadbać o odpowiednie ubranie – ciepłe kurtki oraz czapki, nieprzemakalne obuwie by nic nie stanęło na przeszkodzie wspólnej zabawie.

Wyprawka do szkoły

Jak bawić się w poszukiwanie jesiennych skarbów?

Poszukiwanie jesiennych skarbów to prosta aktywność, która może urozmaicić każdy spacer z dzieckiem. Polega na odnalezieniu konkretnych elementów z przygotowanej listy. Możecie pobrać naszą propozycję lub przygotować według własnego pomysłu. Można wykorzystać rysunki, zdjęcia lub napisy – wszystko zależy od wieku dziecka i umiejętności, które przy okazji chcielibyśmy poćwiczyć. Dodatkowo do przygotowanej karty możemy dopisać ilości, które ma odnaleźć dziecko np. znajdź 3 szyszki, 10 liści, 5 patyków ect.

Można również przygotować samodzielnie inne wersje tej zabawy – wówczas przyda nam się sztywniejsza kartka, tekturka oraz kredki i spinacze. Możemy pobawić się w poszukiwanie kolorów jesieni i poszukiwać elementów pasujących do naszej palety barw. Inna opcja to przyczepienie za pomocą spinaczy różnorodnych liści, a zadaniem dziecka będzie odnalezienie identycznych. Możliwości jest wiele!

Potrzebne materiały

  • gotowa lista jesiennych skarbów do poszukiwań
  • długopis
  • ew. kartka, tekturka
  • kredki
  • spinacze
Wyprawka do szkoły

Lekcja przyrody i matematyki w praktyce

Zabawa w tropienie zmotywuje do wspólnych, rodzinnych wypraw i dłuższej aktywności na łonie natury. Aktywność posiada również walor edukacyjny. Jest to ważna lekcja przyrody – idealna sposobność na omówienie nazw drzew, ich liści i owoców. To również świetna lekcja matematyki w praktyce. Dzieci muszą wyszukać odpowiedni okaz, przyporządkować go do obrazka, a także dodatkowo przeliczyć. A ponad to oczywiście okazja na wspólny, wartościowy czas wśród najbliższych, duża dawka radości i zabawy. Możliwości jest wiele!

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły