Powrót do szkoły – jak zmienić go w przygodę a nie obowiązek
Powrót do szkoły nader często kojarzony jest z powrotem do obowiązków i codziennej rutyny. Podpowiadamy co zrobić, aby nasza pociecha wyczekiwała pierwszego dnia szkoły z nadzieją i zapałem.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wzbudzić entuzjazm dziecka do powrotu do szkoły
- W jaki sposób podejść do kupowania wyprawki szkolnej i elementów wyposażenia biurka ucznia
- Kiedy i jak wesprzeć dziecko w powrocie do przyjaciół
- Jak zorganizować plan dnia, aby był pomocą a nie karą
- Co robić, aby nasze życie nie kręciło się jedynie wokół szkoły
Wyjątkowy rok szkolny, w którym wszystko może się zdarzyć
Tak jak dla wielu nowy rok kalendarzowy wiąże się z “nowym startem”, planami i ekscytacją nowymi możliwościami, tak i nowy rok szkolny jest dla ucznia początkiem nowego etapu, w którym tli się potencjał na rozwinięcie przyjaźni, swoich pasji i zainteresowań… a przynajmniej, z takim nastawieniem dziecko powinno go zaczynać.
Wprowadź dziecko w stan optymistycznego oczekiwania na pierwszy dzień szkoły, poprzez wspólne sporządzenie listy potrzebnych rzeczy do szkoły i wyprawę na zakupy po wyprawę szkolną. Nie ograniczajcie się tylko do “nudnych” pomocy szkolnych. Nowy piórnik w kształcie dinozaura, sprawi, że smyk będzie chciał jak najszybciej pokazać go kolegom i koleżankom, a modna bluza czy trampki dodadzą mu pewności siebie po przekroczeniu progu szkoły.
Przygotuj dziecku na powrót do szkoły miejsce przyjazne nauce i rozwojowi
Podobny zastrzyk energii da uczniowi odświeżenie miejsca do pracy w jego pokoju. Pomyślcie o ciekawym wyposażeniu biurka, wystroju ściany, czy nowym krześle. Kieruj się zarówno rozsądkiem jak i potrzebami dziecka, na które będzie miała wpływ moda i zainteresowania. Lampka lawowa do oświetlenia pracy domowej to może nie najlepszy pomysł, ale wygodne krzesło gamingowe, może być już świetną zachętą dla ucznia, żeby usiąść do lekcji.
Powrót do szkoły to powrót do przyjaciół
Jesteśmy już gotowi na powitanie szkoły. Oczywiście większość dzieci będzie bardziej podekscytowana spotkaniem z przyjaciółmi niż nowym planem lekcji. Wykorzystaj ten entuzjazm, np. zachęcając do kupienia wybranym przyjaciołom pamiątek z wakacji.
Świetnym pomysłem będzie również zorganizowanie spotkania dzieciaków poza szkołą. Zaproście wybranych przyjaciół do siebie lub wybierzcie się wspólnie do kina.
Plan dnia, który pomaga a nie ogranicza
Każdy rodzic wie, że organizacja dnia to kluczowy czynnik do efektywnego i bezkonfliktowego zarządzania czasem rodziny i nauką dziecka. Taka organizacja musi być jednak zrozumiała dla wszystkich i zaakceptowana jako narzędzie wspierające nas, a nie nadzorujące.
Wdrażając w życie nowe zasady uważaj, aby przez przypadek nie wprowadzić w domu atmosfery mówiącej, że oto nadszedł koniec wolności i rozpoczął się czas rutyny i obowiązków.
Włącz dziecko do procesu planowania dnia i przedstaw mu jego obowiązki językiem korzyści. Dziecko chętniej zgodzi się na wczesne pójście spać, jeśli będzie wiedziało, że dzięki temu będzie miało siłę na ulubiony trening piłki nożnej następnego dnia.
Szkoła to nie wszystko
Podczas przygotowań do szkoły nie zapomnij o zaplanowaniu czasu na zabawę i zajęcia pozaszkolne i nie mówimy tu o dodatkowym angielskim.
Rok szkolny nie może być kojarzony wyłącznie z na sztywno zaplanowanymi zdarzeniami o charakterze obowiązku. Nie przesadzajcie z dodatkowymi lekcjami, znajdźcie czas na spontaniczne wypady i wyjścia rodzinne oraz poznanie nowych przyjaciół z dala od szkolnych ławek.
Swobodna zabawa i towarzystwo innych dzieci powinny mieć priorytet przed zajęciami pozaszkolnymi, to one uczą nasze dzieci najważniejszych umiejętności społecznych a perspektywa roku pełnego nie tylko nauki, ale i przygód będzie dla dziecka najlepszą motywacją do powrotu do szkoły.