Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Dzień Kropki – celebruj święto kreatywności i wypróbuj zabawę plastyczną z kropką

Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności i odwagi do nieszablonowego myślenia i przełamywania schematów. Obchodzone w ponad 100 krajach na świecie ma na celu uświadamianie, że w każdym z nas może drzemać ukryty talent. Przypadające 15 września nietypowe święto to czas twórczych działań w wielu przedszkolach i szkołach. To świetna okazja do wspólnej zabawy, budowania pewności siebie i pobudzania dziecięcej wyobraźni. Celebruj Dzień Kropki ze swoim dzieckiem i wypróbuj naszą kropkową zabawę.

Dzień kropki – od czego się zaczęło?

W 2003 roku, Peter H. Reynolds – amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci – wydał książeczkę pt. „The Dot”, czyli „Kropka”. Jest to krótka historia o małej Vashti, która twierdzi, że nie potrafi rysować. Jednak dzięki niepozornej kropce i wsparciu mądrej nauczycielki plastyki zaczyna napierać pewności siebie. „Kropka” to prosta historia o tym, dokąd może nas doprowadzić wyobraźnia i wiara we własne możliwości. Mała kropka staje się początkiem pięknej, twórczej przygody.

Książka Reynoldsa szybko zyskała na popularności i została przetłumaczona na ponad 20 języków. Stała się też inspiracją dla wielu nauczycieli i bibliotekarzy, którzy zainaugurowali coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia wiele szkół i przedszkoli, organizuje ciekawe zajęcia i kreatywne zabawy. Mile widziane są też wszelkie kropkowe motywy, także na ubraniu.

Dzień Kropki, czyli święto kreatywności i odkrywania talentów

Międzynarodowy Dzień Kropki niesie bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla dorosłych. W końcu w każdym z nas może drzemać ukryty talent. Czasem wystarczy zacząć od jednego kroku lub maleńkiej kropki. Dzień Kropki wspiera wiarę we własne siły, chęć do odkrywania i szlifowania nowych umiejętności. To świetna okazja by porozmawiać z dziećmi o ich talentach, mocnych stronach, a także blokadach i ograniczeniach, które często sami sobie narzucamy.

Potrzebne materiały

  • farby w tubkach
  • kartka papieru
  • ściągaczka do wody

Zabawa plastyczna na Dzień Kropki

Dzień Kropki to okazja do wielu twórczych działań. Poniżej propozycja na szybką i efektowną zabawę z kropkowym motywem, która świetnie sprawdzi się dla przedszkolaków i młodszych uczniów. Przeprowadzicie ją w kilka minut. Zobaczcie, co może powstać ze zwykłej kropki.

Zadanie jest bardzo proste. Wystarczy wycisnąć na kartce kilka kropek kolorowej farby np. akrylowej, następnie przeciągnąć dociśniętą ściągaczką do wody. Wówczas uzyskujemy długie, barwne wstęgi. Możemy w ten sposób stworzyć kolorową tęczę, deszcz lub inne, dowolne kształty. Prosty trik robi wrażenie nie tylko na dzieciach. Udanego Dnia Kropki!