Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Prezent od zajączka – pomysły na zabawy wielkanocne dla dzieci

Święta to najlepsza okazja do spędzania czasu razem, to czas który poświęcamy rodzinie, obdarowujemy ją tym co najlepsze. Coraz częstszy jest zwyczaj Wielkanocnego Zajączka, który dzieciom przynosi upominki. Sposób ich dawania może być świetną zabawą dla całej rodziny. Oto kilka przykładów, które mogą Was zainspirować do wspólnej zabawy.

Zabawa wielkanocna – Usłysz zajączka

Zabawa dla małych lub niecierpliwych dzieci. Przy ukrytym zajączku zostawiamy cichutko nastawioną melodyjkę na przykład z telefonu. Wtedy musi zapanować cisza, żeby dziecko za pomocą słuchu odnalazło miejsce, gdzie jest ukryty zajączek. Możemy dodać elementy gry „zimno-ciepło” by ułatwić dojście do celu.

Tropienie zajączka w ogrodzie

Jeżeli chowacie Zajączka  w ogrodzie, możecie wyciąć z papieru ślady – jajka, kwiaty, łapki i dziecko będzie szło po niech do celu. W zależności od wieku ślady powinny leżeć bliżej lub dalej od siebie. Idealnie by było, gdyby widząc jeden ślad, mogło zobaczyć tylko jeden kolejny i potem dopiero kolejny.

Zabawę można wzbogacić o element specjalny – jeśli dziecko lubi śpiewać lub mówić wierszyki, może na wybranym przez rodziców motywie mieć takie zadanie. Może też powiedzieć coś miłego o rodzicach czy rodzeństwie. Ślady powinny być na tyle dobrze ułożone, żeby dziecko nie mogło iść „na skróty”   – mogą być ponumerowane dla ułatwienia.

Wielkanocne podchody – Terenowa gra wielkanocna

W różnych częściach ogrodu ustawiamy  znaki kierujące dziecko do schowanego prezentu. W zależności od wieku dziecka mogą być większe lub mniejsze, mniej lub bardziej schowane. Zabawę można wzbogacić o element specjalny – na wybranym motywie dziecko może mieć zadanie specjalne, powiedzieć dany element w obcym języku, wymienić bohatera bajki który mu się z tym kojarzy, przykładowo: marchewka – królik Bags, kwiatek – pszczółka Maja.

Potrzebne materiały

  • Kolorowy papier lub nasz wydruk
  • Kredki lub flamastry
  • Nożyczki
  • Taśma
  • Patyczki do szaszłyków

Grę można przenieść także do domu – wystarczy wbić patyczki w połówki ziemniaków (które będą stojakami). Po skończonej zabawie elementy można wykorzystać do dekoracji stołu, wbijając w samodzielnie wychodowaną rzeżuchę.

Wydrukujcie potrzebne do zabawy elementy lub wspólnie narysujcie własne.

Poszukiwanie jajek niespodzianek

Do gry terenowej lub domowej zamiast elementów na patyczkach można wykorzystać samodzielnie zrobione pisanki – kieszonki – technika dekorowania dowolna. Ich wielkość zależy tyko od naszej inicjatywy.  Możemy zaangażować dziecko (nie mówiąc mu do czego je wykorzystamy), po zabawie będą rodzinną dekoracją domu, można je powiesić na sznureczkach na gałązce forsycji. 

Potrzebne materiały

  • Kolorowy papier
  • Kredki lub flamastry
  • Nożyczki
  • Klej

Do pisanek chowamy cukierki lub zapisane zagadki czy polecenia dla dziecka. Po znalezieniu wszystkich i wykonaniu zdań dziecko dostaje prezent. Pamiętajmy jednak by zadanie nie były za trudne, by nie zniechęcić malucha.

Wiszące jajka w bibule

Zabawa wymaga drzewa, lub innego miejsca do zawieszenia (np. w domu drążek co ćwiczeń). Jeżeli mamy plastikowe otwierane jajeczka i prezenciki drobiazgi, możemy zawinąć takie jajeczka w bibułkę i powiesić na drzewku w ogrodzie. Przedtem jednak należy zamontować sznurek do dolnej połowy jajeczek, ciągnąc za sznurek urwie się dolan część bibułki otwierając drogę od prezentu. Można do tej zabawy wykorzystać pojemniczki z jajek niespodzianek.

Poszukiwanie prezentu od Zajączka może być początkiem innych wspólnych zabaw. Pamiętajmy, że czas spędzony z dzieckiem to najcenniejszy prezent.