Robimy konika z Dalarna – kartonowy konik Dala

Koniki Dala pochodzą z XVII w. z regionu Dalarna w Szwecji. Dawniej mężczyźni strugali je jako zabawki dla dzieci. Dzisiaj to urocze pamiątki i symbol Szwecji.

Jak powstają koniki Dala?

Oryginalne koniki ze Szwecji powstają z bloków sosny. Wstępny kształt rysowany jest na desce i wycinany jest piłą taśmową. Rzemieślnik nożykiem formuje ostateczny kształt konika. Gotowe koniki zanurza się w farbie a następnie ręcznie malowane są tradycyjne wzory.

My uciekniemy się do prostszych metod i zamiast drewna wytniemy koniki z kartonu a następnie ozdobimy.

Potrzebne materiały

  • Karton
  • Farby
  • Sznurek bawełniany do rękodzieła
  • Pędzle
  • Nożyczki
  • Dziurkacz

Jak zrobić konika Dala z kartonu

Z kartonu wycinamy tułów konia wg ilustracji przedstawiającej oryginalne koniki Dala. Kolejnym etapem jest wycięcie nóg dzięki czemu nasz obrazek zamieni się w trójwymiarową figurkę. Rysujemy łuk, w środku którego wycinamy szczerbę o szerokości kartonu, w którą wsuniemy górę konia. Od dołu wycinamy kolejny mniejszy nóg rozdzielający nogi konia. Kształt odrysowujemy i wycinamy kolejną parę kopyt wg wzoru.

W miejscu na ogon i grzywę robimy dziurki dziurkaczem.

Malowanie konika Dala

Kolejnym etapem jest namalowanie kolorowych wzorów na tułowiu i nogach. Możesz wzorować się na tradycyjnych ornamentach lub wymyśleć własne. Jeśli maluch ma problemy z ozdobieniem konika może wykonać kilka prostych szlaczków, kropek lub inne podstawowe wzory i kształty.

Ozdabianie konika z kartonu

Aby konik był gotowy do postawienia na półce brakuje mu jeszcze grzywy i pięknego ogona. Możesz wykonać je z bawełnianego sznurka, włóczki lub wstążek. Przepleć kawałki sznurka przez zrobione wcześniej dziurki i bujna fryzurka kucyka gotowa!

Pozostało postawić naszego konika na nogi. Aby to zrobić wystarczy wsunąć ciało konia w szpary w mniejszych kartonach.