Sztuka Aborygenów: malowanie kropkami
Rdzenni, czyli najstarsi mieszkańcy Australii swoją sztukę tworzą od stuleci. Ich dzieła mówią nam wiele o starożytnych wierzeniach, opowiadają historie o ich przodkach, zwierzętach i życiu plemion. Aborygeni często sięgają też po formy abstrakcyjne, w których nie starają się odzwierciedlać natury, wykorzystują natomiast wzory, figury geometryczne czy zakrzywione linie. Jednym z charakterystycznych elementów sztuki aborygeńskiej jest technika malowania kropkami. Te prace z założenia nie mają głębi, a zastosowane wzory, w tym wypadku kolorowe kropki mają układać się w większą całość, tworząc barwną kompozycję.
Potrzebne materiały
- Kartka papieru
- Farby
- Pędzle
Opis zabawy: malowanie kropkami
Odrysowujemy własną dłoń, następnie zapełniamy ją kropkami (rozpoczynamy od zewnątrz i kierujemy się do środka).
Ciekawostki o aborygenach:
Aborygeni używali kolorów ziemi, które uzyskiwali z roślin i minerałów. Malowali palcami, patykami, piórami. Pędzle tworzyli z trawy, liści palmowych lub przeżutych gałązek.
Częstą tematyką malowideł Aborygenów jest tzw. ‘dreamtime’ – magiczny czas płynący równolegle do rzeczywistości, w którym powstali ich przodkowie.
Zobacz podobne projekty
Nie znaleziono żadnych wyników
Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.