Rola ojca w życiu dziecka
Ojciec jest tak samo potrzebny dziecku, jak matka – to oczywistość, z którą nie sposób się nie zgodzić. Jednak ciągle można spotkać się z przekonaniem, że to więź matki z maluchem jest najważniejsza, a rola ojca w życiu dziecka schodzi na dalszy plan. Jakiego ojca potrzebuje dziecko i jaka jest jego rola w wychowaniu dziecka?
Rola ojca w życiu dziecka – tata potrzebny od momentu narodzin
Naturalne jest, że w pierwszych miesiącach życia, dziecko tworzy silną więź z mamą. Nic dziwnego – to w końcu ona nosiła je w brzuchu przez ostatnie 9 miesięcy, a więc jej relacja z malcem jest dłuższa niż kontakt dziecka z ojcem. Co więcej, towarzyszące ciąży hormony, wspierają i ułatwiają kobiecie tworzenie silnej więzi z dzieckiem. To kobieta może karmić noworodka piersią, przez co zaspokaja podstawową potrzebę fizjologiczną. jednoczesnie zapewnia też potrzeby bliskości czy bezpieczeństwa. Czy oznacza to, że na tym etapie ojciec jest zbędny w życiu malca? Oczywiście, że nie!
Rola ojca w życiu dziecka jest ważna od momentu narodzin. W pierwszych miesiącach życia, głównym zadaniem młodego taty jest zapewnienie mamie i dziecku optymalnych warunków do życia. Wszystko po to, by mogli poczuć się bezpiecznie. Ojciec w relacji z malcem jest „tym trzecim”. Niejako ma za zadanie nieco rozluźnić ścisłą relację mamy i noworodka i pokazać malcowi nieco szerszy świat. Na samym początku, ten szerszy świat to dla dziecka właśnie ojciec. Tata pokazuje niemowlakowi, że istnieje świat poza mamą. Udowadnia, że świat jest bezpieczny i – przede wszystkim – ciekawy i wart poznania. Ojciec powinien pamiętać o tym, że wcale nie musi, a wręcz nie powinien naśladować mamy. Najlepiej, żeby prezentował się malcowi jako zupełnie inna osoba, wzbogacając tym samym jego niewielki jeszcze obraz świata.
Rola ojca w wychowaniu dziecka – wspólne spędzanie czasu
Na przestrzeni kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, rola ojca w rodzinie uległa sporej zmianie. Mężczyzna już nie jest traktowany jedynie jako żywiciel rodziny. To ważny człowiek w życiu dziecka, który zawsze znajduje dla niego czas. Tata, podobnie jak mama, zajmuje się dzieckiem, towarzyszy mu przy codziennych czynnościach. Pomaga też rozwijać pasje i jest najlepszym kompanem do zabawy. Czas spędzony z tatą jest tak samo ważny dla dziecka, jak czas spędzony z mamą. W końcu każde z rodziców pokazuje dziecku świat inaczej. Dzięki temu malec może inaczej spojrzeć na otaczającą go rzeczywistość.
Nawet jeśli ojciec jest mocno zapracowany, powinien wygospodarować część dnia dla dziecka. Może zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie, np. zajmować się porannym ubieraniem noworodka lub codziennymi kąpielami malca. Takie drobne rytuały są bardzo ważne i pozwalają budować silną więź dziecka z ojcem. Co ważne, wspólne elementy dnia są nie tylko ważne dla dziecka, ale też dla samego ojca. Dzięki nim w ojcu wzrasta poczucie własnej wartości – w końcu jest w stanie zadbać o noworodka tak samo dobrze, jak mama.
Rola ojca w życiu syna
Inną rolę odgrywa ojciec w życiu syna, a inną w życiu córki. Dla syna ojciec jest przewodnikiem po męskim świecie. To od niego, w dużej mierze zależy, jak syn będzie postrzegał siebie, jako mężczyznę i radził sobie w relacjach z innymi (w tym również z kobietami). Chłopcy naśladują ojców i uczą się od nich poprzez obserwację. To, jaki obraz ojca będzie widział syn, zaowocuje tym, jakim człowiekiem będzie w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, żeby ojciec pokazał mu, chociażby partnerską relację z mamą czy nauczył szacunku wobec innych.
Ojciec powinien okazywać wsparcie synowi, np. dając mu znać, że jest z niego dumny. Takie działanie pomoże zbudować w chłopcu pewność siebie. Z drugiej strony, rolą ojca w życiu syna jest to, by pokazać chłopcu, że mężczyźni też czasem płaczą, odczuwają smutek i wzruszenie i że to nic złego. W końcu można być jednocześnie odważnym i silnym, a przy tym troskliwym i wzruszonym.
Rola ojca w życiu córki
Rola ojca w życiu córki jest tak samo ważna, jak w życiu syna. Ojciec to pierwszy wzór męski, jaki pojawia się w życiu młodej kobiety. To właśnie dzięki niemu dziewczynka dowiaduje się, jak powinna traktować mężczyzn. Uczy się też tego, jak powinna być traktowana przez płeć męską. To z pewnością pomoże jej budować relacje w przyszłości. Niezwykle istotna w relacji ojciec-córka jest akceptacja córki przez ojca. Dzięki niej, córka będzie mogła wykształcić w sobie poczucie własnej wartości. Uwierzy w siebie i zaakceptuje własne ciało. Córka, która doświadczy ze strony ojca miłości i szacunku, w przyszłości będzie w stanie szukać tego samego u innych mężczyzn.