Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Sylwester dla dzieci – jak zaplanować udaną zabawę sylwestrową?

Sylwester dla dzieci w domu wcale nie musi być nudny. Zwłaszcza dla najmłodszych może okazać się niezapomnianą przygodą. Wystarczy odpowiednio wszystko przygotować by uprzyjemnić dzieciom oczekiwanie do północy. Sprawdź, jak zaplanować udaną zabawę sylwestrową dla dzieci.

 

Sylwester dla dzieci – jak przygotować się do sylwestrowej zabawy dla dzieci?

Chociaż sylwester jest tego samego dnia każdego roku, nie oznacza to, że zawsze musi wyglądać tak samo. Noworoczna rzeczywistość ulega zdecydowanej zmianie, gdy w domu pojawiają się dzieci.

 

Pamiętaj:

W przypadku maluszków trudno mówić o wspólnej, szampańskiej zabawie pełnej niezapomnianych wrażeń. Takie plany lepiej przełożyć na parę lat później. Niemowlaki większość dnia przesypiają, więc przełom roku raczej nie wywołuje u nich większych emocji. Tu najważniejsze by zadbać o ich spokój i komfort. Najlepiej zdecydowanie ograniczyć liczbę bodźców słuchowych i wzrokowych do niezbędnego minimum.

Inaczej jednak podchodzą to tego dzieciaki w wieku przedszkolnym, które wiedzą, że sylwester oznacza wielogodzinną zabawę. Lampka bezalkoholowego szampana lub oranżady oraz ekscytujące odliczanie o północy to często wymarzone elementy udanego sylwestra dla dzieci, ale same raczej nie wystarczą. Potrzebne są zabawy sylwestrowe dla dzieci, które sprawią, że północ wybiję szybciej, niż się wszystkim będzie wydawać! Zanim jednak stworzysz scenariusz przykładowych atrakcji, zacznij od dekoracji. Sylwester dla dzieci to również wyjątkowa, sylwestrowa oprawa.

Nowy rok nie może się rozpocząć bez:

 • kolorowych balonów,
 • rozwijanych trąbek,
 • zimnych ogni,
 • wstęg,
 • serpentyn,
 • girland,
 • czapeczek,
 • masek.

Nie zapomnij także o jednorazowej zastawie np. kubeczkach, talerzykach i sztućcach. Dzięki temu sprzątanie zajmie mniej czasu. A co jest gwarancją udanych sylwestrowych zabaw dla dzieci? Przede wszystkim dobre nastawienie, humor oraz uśmiech na twarzy, który zachęci wszystkich do wspólnego oczekiwania na Nowy Rok.

Sylwester dla dzieci – Wybierzcie temat przewodni zabawy

W końcu nie tylko karnawał czy Halloween to dobra okazja do przebrania się. Sylwester dla dzieci również może mieć swój własny motyw przewodni. Nie zawsze musi to być coś związanego z bajkami. Wystarczą np. bluzki dla dzieci z motywem ulubionego zwierzaka albo takie, które pokazują indywidualne zainteresowanie twojej pociechy. Dzięki temu oszczędzisz czas na poszukiwaniu idealnego przebrania oraz pieniądze – wystarczy sięgnąć do domowej szafy. Maskę czy makijaż możecie swobodnie przygotować samodzielnie przed lub w trakcie zabawy, bez zbędnego buszowania po sklepach.

Sylwestrowe piżama party

Przebieranki to nie jedyna opcja. Założenie wygodnej piżamy oraz zarządzenie piżama party to także świetny sposób na zaaranżowanie sylwestrowej zabawy dla dzieci. Wojna na poduszki oraz tworzenie bazy z koców i kołder to gwarancja najlepszej zabawy! Z pewnością zajmie to kilka godzin, a maluchy będą czuć się bezpiecznie w wymyślonym i wybudowanym przez siebie schronieniu.

A więcej pomysłów na rodzinne piżama party znajdziesz we wpisie -> Piżama party – pomysł na rodzinny wieczór w piżamach

Oczekiwanie do północy

Samo wytrwanie do północy jest jedną z największych atrakcji sylwestrowej zabawy. Późne pójście spać w ten jeden, wyjątkowy dzień to wielka ekscytacja i duma dla maluchów. Bywa jednak też wyzwaniem dla najmłodszych uczestników imprezy. Dlatego tak ważne jest dobre rozplanowanie całej zabawy. Najlepiej uwzględnić czas na odpoczynek, a może też na drzemkę w ciągu dnia. Największe atrakcje najlepiej zostawić na ostatnie godziny. Wówczas emocje i adrenalina nie pozwolą dzieciom zasnąć. Dlatego nie planujcie wtedy maratonu filmów, a raczej tańce lub gry i konkursy, które wszystkich zaktywizują.

Wskazówka:

Jeśli Wasze dzieci są jeszcze bardzo małe i wiecie, że nie wytrwają do północy, a ogromnie im na tym zależy to możecie przesunąć kulminacyjny punkt imprezy. Najlepiej zorganizować umowne odliczanie kilka godzin wcześniej np. ok. 21:00. Wówczas wszyscy będą zadowoleni – dzieci, które wytrwały do końca zabawy i symbolicznego odliczania, a także rodzice, gdyż ich dzieci pójdą spać o w miarę przyzwoitej porze. 😉

Zostań szefem kuchni – sylwestrowe zabawy dla dzieci, które mogą nieźle namieszać

Podczas domowego balu sylwestrowego nie może również zabraknąć przekąsek. Zamiast gotowych zakąsek sami możecie przygotować smakołyki, których do tej pory nie próbowaliście. Tego typu zabawy dla dzieci na sylwestra to:

 • sposób na poprawienie umiejętności krojenia,
 • możliwość rozwijania kubków smakowych,
 • zaznajomienia się z podstawowymi miarami.

Wskazówka:

Jeśli Twoja pociecha nie jest jeszcze gotowa na wspólne buszowanie w kuchni, spróbuj zaproponować alternatywną wersję gotowania. Niech maluch powtarza wykonywane przez Ciebie czynności z pomocą swoich kulinarnych zabawek np. plastikowych sztućców oraz sztucznych owoców czy warzyw.
Wspólnie wybierzcie interesujące was składniki i stwórzcie kompozycje, które nadadzą się wyłącznie na wyjątkowo okazje. Mogą to być uśmiechnięte kanapki, owocowe sałatki, kolorowe koreczki albo coś słodkiego np. smakowite muffinki z nadzieniem. Jeżeli macie ochotę na coś bardziej niezdrowego, zawsze możecie zrobić domowe frytki albo pizzerinki naładowane warzywami. To raczej rodzaj zabawy na sylwestra dla dzieci, którą warto zaplanować przed rozpoczęciem się wieczoru i przyjściem gości, choć wspólne przygotowywanie pizzy, czy dekorowanie babeczek może być też elementem dziecięcej imprezy.