Wiosenne DIY dla dzieci: jak zrobić kolorowe ptaszki z papieru?

Kiedy dni robią się coraz dłuższe, a w okna coraz częściej nieśmiało zagląda słońce, nadchodzi czas na zmianę dekoracji na wiosenne! Jednym z dodatków, które już wkrótce obwieszczą w waszym domu, że nadchodzi nowa pora roku, mogą zostać własnoręcznie wykonane ptaszki z papieru. Wspólne przygotowywanie z dzieckiem kolorowych ptaszków z papieru nie tylko wyzwala dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ale również usprawnia jego zdolności manualne. Jest także przyjemnym sposobem na spędzenie z dzieckiem wartościowego czasu. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces wykonywania z dzieckiem uroczych, kolorowych ptaszków, które zdecydowanie umilą wam czas oczekiwania na cieplejsze dni!

Jak zrobić ptaszki z papieru – lista potrzebnych materiałów

Do stworzenia uroczych, kolorowych ptaszków przydadzą się wam:

  1. Papier kolorowy;
  2. Kolorowe mazaki, długopisy żelowe, markery lub farby plakatowe;
  3. Doklejane oczka (jeśli nie masz możliwości ich zakupienia, możecie po prostu narysować ptaszkom oczy wspólnie z dzieckiem);
  4. Bibuła, filc, kolorowe tasiemki (opcjonalnie, możesz użyć ich do dekoracji, ale nie musisz);
  5. Sznureczek do powieszenia dekoracji;
  6. Dziurkacz;
  7. Nożyczki;
  8. Klej.

Tworzenie ptaszków z papieru krok po kroku

Kiedy już zgromadziliście z dzieckiem wszystkie potrzebne materiały, nadszedł czas na radosną twórczość! Jak zrobić ptaszki z papieru krok po kroku?

Krok pierwszy – przygotowanie materiałów

Spójrz wraz z dzieckiem na zgromadzone materiały i zdecyduj, co będzie wam potrzebne do stworzenia idealnych dekoracji. Z pewnością Twoje dziecko ma swoje ulubione kolory, których chciałoby użyć do stworzenia swojego papierowego ptaszka. Pozwól mu zdecydować, tak aby wiedziało, że dokonywane przez niego wybory mają znaczenie.

Krok drugi – wycinanie

Najpierw narysuj na papierze kształt ptaka lub poproś dziecko, żeby Ci w tym pomogło. Z papieru wytnijcie kształt ptaszków, tak jakbyście patrzyli na nie z profilu. Podczas wycinania pamiętajcie o tym, aby zachować pewien margines na ewentualny błąd – później można dopracować szczegóły dzięki dodatkowemu docinaniu. Nie zapomnijcie o ogonie, ale nie dodawajcie skrzydeł – zajmiemy się nimi później.

Krok trzeci – dekoracja 

Udekorujcie wasze wycinanki tak, jak wam się podoba. Możecie skorzystać z doklejanych oczek, zgromadzonej bibuły, kolorowych tasiemek, które mogą posłużyć za pióra w ptasim ogonie i wszystkiego, co podpowiada wam wyobraźnia.

Proces dekorowania papierowych ptaszków może być doskonałą okazją do małej edukacji ornitologicznej. Przejrzyj z dzieckiem atlas ptaków i zapytaj, który z nich najbardziej mu się podoba, a później postarajcie się udekorować wasze wycinanki w podobny sposób, z zachowaniem specyficznego ubarwienia wybranego ptaszka. Pamiętajcie o tym, aby umieścić dekoracyjne elementy po obu stronach wycinanki, bo wiszący ptaszek będzie się obracał wokół własnej osi.

Krok czwarty – dziurkowanie

Nadszedł czas na bardzo ważny moment! Za pomocą dziurkacza wykonajcie dziurki na skrzydła oraz sznurek do późniejszego zawieszenia dekoracji. Dziurka na skrzydła powinna zostać umieszczona mniej więcej w połowie ciała całego ptaszka, za to dziurka, dzięki której później zawiesicie dekorację na sznurku, może znajdować się za jego głową.

Krok piąty – skrzydełka

Z drugiej kartki kolorowego papieru wytnijcie duży kwadrat, a następnie złóżcie go w harmonijkę wzdłuż brzegu. Starajcie się robić to dokładnie, tak aby na sam koniec pozostał w miarę równy pasek. Taką harmonijkę musicie mocno ścisnąć i przełożyć ją przez dziurkę na skrzydełka, tak aby po obu stronach ptaszka wystawał mniej więcej równy kawałek papieru. W ten sposób stworzyliście urocze, harmonijkowe skrzydełka! Jeśli wykonana dziurkaczem dziurka jest za mała, możecie ją poszerzyć za pomocą nożyczek.

Krok szósty – zawieszenie ptaków na sznureczku

Ostatni detal – przez drugą dziurkę przełóżcie sznurek, a następnie zwiążcie ze sobą jego końce. Tak wykonaną dekorację możecie zawiesić gdzie tylko wam się podoba – na klamce od drzwi, przy lustrze czy nad dziecięcym łóżkiem. Dzięki obecności kolorowych ptaszków w waszym domu wiosna z pewnością przyjdzie szybciej, a Ty i Twoje dziecko będziecie mieli ogromną satysfakcję ze wspólnej zabawy!

A może przygotowujecie się już do świąt wielkanocnych? Sprawdź, jak zrobić prosty stroik wielkanocny z dzieckiem!