Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Najlepsze zabawy karnawałowe dla dzieci, które przygotujesz w ostatnim momencie

Pojęcie szampańskiej zabawy nabiera nieco innego znaczenia, gdy sylwestrową lub karnawalową noc spędzamy razem z dziećmi. Dla wielu maluchów dotrwanie do późnych godzin to nie lada wyczyn – w końcu większość malców o tej porze już dawno szaleje w krainie snów i marzeń. Tylko, co zrobić, aby sen nie wygrał z uczuciem ekscytacji? Zaplanuj najlepsze zabawy karnawałowe dla dzieci, które sprawią, że czas oczekiwania na Nowy Rok nie będzie się dłużyć! Zobacz nasze szybkie propozycje, które przygotujesz nawet w ostatnim momencie. Świetnie sprawdzą się jako zabawy karnawałowe, zabawy sylwestrowe, a także uniwersalne propozycje na inne okazje. 

Zobacz także -> Sylwester dla dzieci – jak zaplanować udaną zabawę sylwestrową?

1. Zabawy sylwestrowe dla dzieci – podsumowania i oczekiwania

Przełom między starym oraz nowym rokiem to dobry moment na refleksję. Chwila na zastanowienie się nad swoimi osiągnięciami, marzeniami oraz celami. Jeśli szukasz prostego sposobu na wspólną zabawę dla dzieci na sylwestra, przygotujcie bloki rysunkowe, kredki, flamastry oraz farbki. Niech każde dziecka przedstawi graficznie swoje najlepsze wspomnienie z minionego roku oraz to, co powinno się wydarzyć w trakcie kolejnych 12 miesięcy. Oczywiście nie każde marzenie może zostać zrealizowane i warto o tym porozmawiać. Wspólnie możecie stworzyć plakat i powiesić go w widocznym miejscu – dzięki temu przez cały rok będziecie pamiętać o złożonych obietnicach oraz planach. Tak samo można zrobić w przypadku postanowień noworocznych. Maluch będzie wtedy czuć większą motywację do wprowadzenia zmian. Zabawy na sylwestra dla dzieci to nie tylko bajki oraz fajerwerki. Spędźcie ten czas kreatywnie – w końcu podobno jaki sylwester, taki cały rok!

2. Gorące poduszki

Tradycyjna zabawa, którą możemy zaadaptować na bal karnawałowy. Dzieci tańczą do muzyki wokół poduszek. Gdy muzyka przestaje grać, zadaniem dzieci jest jak najszybsze zajęcie wolnego miejsca. Poduszek jest oczywiście zawsze o jedną mniej od uczestników zabawy. Zatem dziecko, które nie zajmie żadnej poduszki, odpada z danej rundy.

3. Przebieranki i pokaz mody, czyli klasyczne zabawy karnawałowe

Prosta i sprawdzona zabawa, którą przygotujesz z rzeczy dostępnych w domu. Dzieci uwielbiają przebieranki. Wystarczy zgromadzić wszystkie przebrania, śmieszne ubrania i akcesoria typu czapki, kapelusze, okulary, maski, krawaty, szale, naszyjniki, peruki ect. Dzieci dowolnie się przebierają lub losują elementy garderoby. Zwieńczeniem przebieranek może być pokaz mody, konkurs tańca lub krótkie przedstawienie. Jednym z wariantów zabawy mogą być także przebieranki na czas. Kto założy na siebie najwięcej ubrań w wyznaczonym czasie, wygrywa.

4. Zabawy karnawałowe – Maskarada

Jeśli jest karnawał to muszą być karnawałowe maski. Ich projektowanie i dekorowanie będzie wspaniałą zabawą. Wystarczy papier techniczny, kredki, flamastry, trochę brokatu, cekinów i krepiny. Maski mogą być mocowane na elastyczną gumkę lub na patyku. Gdy maski będą już gotowe, czas na prezentację. Niezbędna może okazać się wówczas też szybka sesja fotograficzna.

5. Zabawy sylwestrowe – balony w ruch

Czas na imprezową klasykę, czyli zabawy z balonami. Chyba nikt nie wyobraża sobie sylwestrowego lub karnawałowego balu bez kolorowych balonów. Możesz wybrać te klasyczne o okrągłym kształcie lub bardziej wymyślne np. przypominające butelkę szampana, gwiazdki albo postacie z bajek. Pamiętaj, że nie muszą być wyłącznie elementem dekoracji – posłużą również jako gadżet podczas zabawy na sylwestra dla dzieci.

Przykładowe zabawy sylwestrowe dla dzieci z balonem w tle:

  • taniec solo albo w parach utrzymując balon stale w powietrzu,
  • podawanie balonów stopami lub innymi częściami ciała poza rękami,
  • pobieganie na czas do balonów o konkretnym kolorze, gdy muzyka cichnie,
  • gra w kolory i skojarzenia.

Z pomocą balonów możesz zaplanować sylwestrowe zabawy dla dzieci, które mogą wymagać skupienia, koordynacji lub dobrej kondycji. Dobierz wariant do umiejętności małych gości – tylko w ten sposób będą mieli ochotę na wspólne szaleństwo. 

6. Kalambury

Kalambury to nieśmiertelny klasyk, który rozrusza każdą imprezę. Łatwo przygotujemy też wersję dla dzieci. Zdecydowanie łatwiejszy i odpowiedni dla młodszych dzieci jest wariant z samym pokazywaniem. Najłatwiejszą tematyką będą oczywiście zwierzęta, które są dobrze znane nawet maluchom. Dzieci dają własne propozycje lub losują obrazki, następnie przedstawiają ruchy charakterystyczne dla danego zwierzaka. Innym tematem mogą być również postaci z bajek czy sporty. Starszym dzieciom możemy oczywiście zaproponować też wersję zabawy z rysowaniem.

7. Najlepsze zabawy karnawałowe dla dzieci ?- Wypróbuj: Zgadnij – kim jesteś?

„Zgadnij – kim jesteś?” to świetna gra towarzyska, która sprawdza się w gronie dzieci, a także dorosłych. Wszyscy uczestnicy siadają w kręgu lub przy stole i piszą na małej karteczce samoprzylepnej dowolną nazwę z zadanej kategorii np. owoc, warzywo, zwierzę, postać z bajki, zawód ect. Następnie przyklejają karteczkę na czoło osoby po prawej stronie, tak by ta osoba nie widziała napisu. Teraz czas na zabawę. Jest bardzo śmiesznie, ponieważ wszyscy uczestnicy widzą karteczki z hasłami swoich przeciwników. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza odgadnie „kim jest”, czyli hasło na swoim czole. Ważne – można zadawać tylko pytania zamknięte, czyli takie, na które pozostali uczestnicy odpowiedzą tylko tak lub nie. np. Czy jestem człowiekiem?, Czy mam trąbę?, Czy umiem latać?

Wskazówka 1: Udział w zabawie mogą wziąć też młodsze dzieci, wówczas najlepiej wykorzystać gotowe karty z obrazkami, które możemy zainstalować sobie na głowie przy pomocy opaski lub paska z kartonu.

Wskazówka 2: Na początek i z młodszymi dziećmi najlepiej zawęzić też zabawę do jednej kategorii np. zwierzęta, zawody, postać z bajki. Na start najlepiej sprawdzą się oczywiście zwierzęta oraz jedzenie. Kategoria rzecz wbrew pozorom bywa dość trudna. Zaś samym dorosłym polecamy kategorię znane osoby – będzie można się pośmiać. 🙂

8. Gorący ziemniak

Znana zabawa, która rozgrzeje atmosferę na każdej imprezie. Do tej aktywności będzie potrzebny rekwizyt, nasz gorący ziemniak, czyli np. piłka lub maskotka. Dzieci siedzą w kręgu i przekazują obie rekwizyt z rąk do rąk. W tle gra muzyka. Osoba, która trzyma go w momencie, gdy muzyka ucichnie, odpada lub musi oddać jakiś fant.

Rozbudowana wersja tej zabawy to pytania. Można przekazać rekwizyt dalej dopiero w momencie, gdy udzieli się poprawnej odpowiedzi. Przykładowe zadanie to np. wymień 3 zwierzęta, żyjące na sawannie, pustyni lub w Arktyce. Osoba, która będzie trzymała rekwizyt, gdy piosenka ustanie, przegrywa.

9. Degustacja w ciemno

Jedną z udanych zabaw karnawałowych może być też degustacja w ciemno. Wystarczy przygotować kilka przekąsek o różnorodnych smakach i konsystencjach np. kabanos, ser, korniszon, ketchup, banan, majonez, marchewka, groszek konserwowy, jabłko, bita śmietana. Następnie podaje się je dziecku, które ma zasłonięte oczy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie tego co je po samym smaku. Ta zabawa zawsze budzi wielkie emocje i wywołuje dużo śmiechu. Zabawa może polegać też na zjedzeniu gofra lub banana z bitą śmietaną – oczywiście z zamkniętymi oczami.

10. Co jest w worku?

Do przygotowania tej prostej zabawy, potrzebujemy tylko jakiś pojemnik: worek, koszyk lub pudełko oraz rekwizyty o różnorodnych formach i fakturach. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie wyłącznie po dotyku, co wylosowały.

10. Poszukiwacze/ Domowe podchody

Kolejna sprawdzona zabawa, którą zorganizujemy w kilka chwil. Wystarczy garść cukierków lub innych łakoci, które poukrywamy w mieszkaniu. Równie dobrze mogą to być naklejki lub literki, które po połączeniu utworzą hasło-wskazówkę. Będzie to informacja, gdzie ukryta jest główna niespodzianka.