Zimowe aktywności rodzinne – co robić z dziećmi zimą

Magia zimy to nie tylko Święta Bożego Narodzenia, które rozpoczynają tę najmroczniejszą i najzimniejszą porę roku. Aby przetrwać zimę warto zachować gwiazdkowy entuzjazm przez resztę sezonu i celebrować każdy zimowy dzień. 

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Zimą powinniśmy w szczególny sposób zadbać o siebie i swoją rodzinę i nie tylko pod kątem fizycznym i zdrowotnym. Nasz nastrój jest wyjątkowo podatny na obniżenie w tym okresie, między innymi przez mniejszy dostęp życiodajnego światła słonecznego oraz mniejszą aktywność fizyczną – nie bez przyczyny tzw. najsmutniejszy dzień w roku to styczniowy Blue Monday.

Sprawdź jak nie poddać się Blue Monday

Najlepszym sposobem na zachowanie dobrego humoru podczas najkrótszych dni w roku jest wspólny czas spędzony z rodziną na aktywnościach fizycznych i sportowych nie zapominając jednocześnie o odpoczynku i relaksie w domu. 

Oto najlepsze zimowe propozycje na zimowe aktywności rodzinne.

Pobierz listy z rodzinnymi aktywnościami na zimę

Zabawy na śniegu

Jak tylko pojawi się śnieg każdy maluch natychmiast chce wyjść na dwór. Nie traćcie czasu (śnieg może szybko zniknąć) i lećcie na świeże powietrze. Najpopularniejsze zabawy ze śniegiem to oczywiście lepienie bałwana, zjeżdżanie na sankach i bitwy na śnieżki. 

Osoby kochające sport na pewno powinny skorzystać z miejskiego lodowiska lub podjechać na najbliższy wyciąg narciarski (wyciągi dostępne są nie tylko w górach).

Nawet zwykły spacer w scenerii pięknie ośnieżonych drzew i spadających płatków śniegu da Wam dużo radości.

Zimowe wakacje – wyjazd na wieś lub w góry

Zima to także wspaniały moment na odpoczynek z dala od domu. Wybierzcie kierunek gdzie pada śnieg i gdzie będziecie mogli wziąć udział w takich atrakcjach jak przejażdżka kuligiem. 

Ciekawe propozycje znajdziecie m.in. w Zakopanem, gdzie ugości Was Snowlandia wraz ze śnieżnym labiryntem i zamkiem. Inną oryginalną propozycją jest żeglowanie po lodzie, po Mazurskich jeziorach.

Spędzenie Świąt Bożego Narodzenia lub ferii zimowych w przytulnym, górskim domu wśród zachwycającej przyrody będzie dla Was miłą odmianą i wspaniałym wypoczynkiem.

Miejsca, które warto odwiedzić zimą

 • Snowlandia, Zakopane
 • Jarmarki świąteczne, większe miasta
 • Całoroczne parki rozrywki, np. Mandoria – największy kryty park rozrywki w Europie i Majaland
 • Zimowa odsłona Energylandii w Zatorze
 • Bałtowski Kompleks Turystyczny – chata Mikołaja i miasteczko elfów
 • Baseny termalne i tropikalne aquaparki, np. Suntago
 • Ogrody świateł i miejskie iluminacje uliczne, np. Łazienki w Warszawie
 • Centra nauki dla dzieci w Warszawie, Gdyni i Toruniu
 • Kolejka leśna w Bieszczadach
 • Teatry i muzea
 • Lodowiska
 • Sztuczny stok pod dachem – Capital Ski w Warszawie

Jeśli nie przepadacie za komercyjnymi atrakcjami wędrówka po ośnieżonych górach będzie dla Was idealna. Załóżcie ciepłe kurtki i wygodne buty i poznajcie najpiękniejsze polskie góry w zimowej odsłonie.

Rozważcie także dalsze podróże, np. do Laponii, do miasteczka Świętego Mikołaja. Znajdziecie tam niesamowite atrakcje niedostępne w Polsce, np. farmę reniferów, zaprzęgi z psami husky, fabrykę elfów, jazdę skuterami śnieżnymi czy oglądanie zorzy polarnej.

Co robić gdy brakuje śniegu – długie spacery z rodziną i sporty pod dachem

W przypadku braku śniegu nadal warto przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu. Zwykły spacer po lesie z termosem ciepłej zimowej herbaty to wspaniała przyjemność

Leśna wędrówka zimą ma jeszcze taką zaletę, że możemy zagłębić się poza wytyczone ścieżki bez obaw, że wpadniemy w pajęczynę lub spotkamy krwiożerczego kleszcza.

Innym sposobem na ominięcie problemu zbyt ciepłych temperatur jest wybranie się pod zadaszony wyciąg lub lodowisko.

Zimowe atrakcje pod dachem

Ciekawym sposobem na spędzenie zimowych dni pod dachem jest wizyta w parkach rozrywki. Są one czynne nie tylko w sezonie letnim, zwłaszcza te parki, w których możemy przejechać się kolejką górską pod osłoną dachu, np. Majaland i Mandoria. Poza karuzelami i innymi typowymi atrakcjami w sezonie zimowym będziesz mieć szansę na natknięcie się na Mikołaja i elfy.

Zupełnie inny klimat czeka Cię w aquaparkach. Tu przeżyjecie wodną przygodę w tropikalnej scenerii i wygrzejecie się w saunie i jacuzzi.

Mali naukowcy i artyści rozerwą się w centrach nauki, np. Eksperyment w Gdyni lub w muzeach i teatrach.

Sprawdź jakie dodatkowe atrakcje przygotowały te miejsca dla maluchów, np. w Operze Narodowej prowadzone są regularne zajęcia operowe dla dzieci.

Zima w mieście

Zima w mieście nawet bez śniegu, również może być piękna i wesoła. Sprawdź nasze propozycje.

Pokaz zimowych świateł

Spacery po rynku pozwolą nam obejrzeć zachwycające iluminacje uliczne. Niektóre miasta moją nawet zorganizowane specjalne ogrody świateł, np. w Warszawskich Łazienkach.

Wieczorny spacer po osiedlu również przyniesie nam wrażenia estetyczne różnego rodzaju. Popatrzcie na balkony i ogrody sąsiadów i zabawcie się w ocenę świątecznych dekoracji z choinkowych lampek.

Zimowe atrakcje miejskie

Sprawdźcie gdzie najbliżej możecie pójść na miejskie lodowisko lub stok narciarski. Wbrew pozorom są one dostępne również w miastach, np. Górka Szczęśliwicka w Warszawie. W razie potrzeby zamieńcie sportową atrakcję na świeżym powietrzu na taką, która znajduje się pod dachem

Jarmarki świąteczne i sezonowe przysmaki

Zorganizujcie specjalne wyjście z sezonowymi smakołykami w tle. Być może możecie zajrzeć na lokalny jarmark świąteczny, gdzie czekają Was takie przysmaki jak pajda ze smalcem, jabłka w czekoladzie lub kolorowe pierniki. Możecie również odwiedzić pijalnię czekolady lub kawiarnię, gdzie posmakujecie przepysznych zimowych herbat i gorących słodkich napojów.