Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Czym jest rodzicielstwo bliskości? Poznaj najważniejsze zasady.

Czym jest Rodzicielstwo Bliskości? To filozofia budowania relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem na podstawie wzajemnego szacunku i zaufania. Idea ta opiera się na kilku istotnych zasadach, prowadzących do zrozumienia umysłów maluchów i właściwego reagowania na ich potrzeby. Dlaczego warto stosować wychowanie w bliskości? Jak jego reguły wpływają na więzi rodzinne?

Rodzicielstwo Bliskości – co to jest?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wiąże się ze sporymi zmianami w życiu każdego rodzica. Dotychczasowy porządek dnia zostaje uzależniony od maleństwa, a coraz to nowsze zadania doprowadzają niekiedy do przemęczenia i rezygnacji. Poczucie obowiązku, chęć zapewnienia spokoju oraz bezpieczeństwa zmusza zarówno mamę, jak i tatę do poszukiwania sposobów na zrozumienie potrzeb pociechy i właściwe ich zaspokajanie.

Nic dziwnego, że coraz więcej rodziców decyduje się na stosowanie w życiu codziennym Rodzicielstwa Bliskości (ang. Attachment Parenting), czyli idei tworzenia silnych więzi emocjonalnych pomiędzy dzieckiem a jego opiekunami. Bazuje ona przede wszystkim na bliskości – budowana z pomocą przytulania pozwala wsłuchiwać się w potrzeby malucha, szukania sposobów na rozwiązywanie jego problemów i zapewnianie stabilności. Filozofia „RB” prowadzi do zrównoważonego rozwoju psychicznego pociechy, tworzenia prawidłowych relacji z rówieśnikami czy częstszego odczuwania szczęścia.

Warto wiedzieć:

Rodzicielstwo Bliskości wymaga od rodziców kreatywności i dostosowywania się do potrzeb rosnącego dziecka – opiera się na obserwacji i dopasowywaniu komunikatów zgodnie z wiekiem malucha.

Rodzicielstwo Bliskości – zasady

Choć Rodzicielstwo Bliskości nie jest gotowym przepisem na wychowywanie dzieci, to stanowi swoistą podpowiedź dla rodziców, w jaki sposób mogą budować relację ze swoją pociechą. Wielu specjalistów, promujących tę ideę wskazuje kilka zasad (nazywanych też narzędziami), które warto stosować w życiu codziennym:

1. Postaw na wychowywanie w bliskości od narodzin

Jeden z pierwszych filarów Rodzicielstwa Bliskości polega na pielęgnowaniu relacji z maleństwem od jego pierwszych chwil życia – tuż po narodzinach dziecko wykazuje silną potrzebę kontaktu z matką. Wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotyk oraz ciepło skóry pozwala na spokojne budowanie więzi i prowadzi do lepszego zrozumienia bobasa.

2. Postaraj się karmić piersią

Kolejnym, istotnym aspektem w wychowywaniu w bliskości, jest karmienie piersią – to moment, gdy mama i dziecko muszą nauczyć się odczytywania swoich reakcji oraz potrzeb. Dzięki wypracowanemu rytuałowi maluch nie tylko zaspokoi głód, ale także dostarczy organizmowi cennych wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju oraz będzie odczuwać coraz większe przywiązanie do matki.

Wyprawka do szkoły

3. Wychowanie w bliskości – Przytulaj i noś na rękach swojego malucha

Noszenie na rękach, w miękkich chustach czy w nosidełkach nie tylko pozwala na budowanie więzi między rodzicem a niemowlęciem – to także sposób na poznawanie świata i wzmacnianie zaufania. Wbrew powszechnej opinii nie prowadzi ono do rozpieszczenia dziecka i tym samym ciągłego domagania się uwagi. Kołysanie i przytulanie, ale też codzienna pielęgnacja wzmacniają poczucie bezpieczeństwa malucha.

Sprawdź także: Dlaczego przytulanie jest tak ważne?

4. Rodzicielstwo Bliskości a sen

Sen nie tylko pozwala na regenerację sił po trudnym dniu, ale także umożliwia budowanie bliskości z dzieckiem. Spędzanie nocy w jednym pomieszczeniu z maluchem ułatwia karmienie oraz pozwala na szybsze wyciszenie się czy zaśnięcie po nagłym przebudzeniu. To także cenna lekcja dla pociechy, która dzięki bliskości rodziców z czasem przestaje obawiać się ciemności.

Wyprawka do szkoły

5. Reaguj na płacz i emocje dziecka

Niektórzy dorośli postrzegają płacz dziecka jako próbę manipulacji – to błąd. Noworodki i niemowlęta poprzez płacz chcą zasygnalizować jakiś problem, który może być związany np. z niewygodną metką w ubranku lub dolegliwościami trawiennymi. Reagowanie na nagłe wzburzenie wzmacnia zaufanie u malucha. Warto pamiętać, że z czasem zarówno mama, jak i tata potrafią rozróżniać poszczególne sygnały, dzięki czemu o wiele szybciej zaspokajają potrzeby pociechy.

6. Zrezygnuj z „dobrych rad” otoczenia i rodziny

Internetowe poradniki i fora są pełne wskazówek oraz zasad, w jaki sposób należy wychowywać dziecko. Sztywne podążanie za zaleceniami i traktowanie malucha jak dorosłego nie służy budowaniu relacji, a „twarda ręka” może doprowadzić nawet do utraty jego zaufania. Dlatego stosując ideę Rodzicielstwa Bliskości, warto zrezygnować z „dobrych rad” i posłuchać swojego instynktu.

Pamiętaj:

Rodzicielstwo Bliskości nie wyklucza korzystania z pomocy specjalistów – w razie problemów zasięgnij porady u zaufanego pediatry czy psychologa dziecięcego.

7. Równowaga w rodzinie jest kluczem do sukcesu

Ostatnią, jednak równie ważną zasadą wychowywania w bliskości jest równowaga. Rodzic powinien otaczać opieką i zrozumieniem malucha, ale też troszczyć się o swój komfort i wygodę. Zmęczenie uniemożliwia prawidłowe budowanie więzi, a zaniedbanie relacji rodzinnych może być powodem niepokoju i smutku. Dlatego rodzice nie mogą o sobie zapominać i jednocześnie starać się zaspokajać potrzeby pozostałych członków rodziny.

 

Wyprawka do szkoły

Dlaczego warto stosować wychowanie w bliskości?

Rodzicielstwo Bliskości uczy obserwacji otaczającego świata oczami dziecka. Przytulanie, kołysanie i reagowanie na płacz wzmacnia rodzinne relacje oraz pozwala na lepsze poznanie malucha i zagłębienie się w jego psychice. W przeciwieństwie do bezstresowego wychowywania filozofia „RB” nie ignoruje potrzeby ciągłego uczenia się i poznawania zasad otaczającego świata – wymaga jedynie dostosowania komunikacji do poziomu pociechy.

Powyższe zasady Rodzicielstwa Bliskości nie są sztywnymi regułami – każde dziecko jest inne, a wspomnianą ideę należy dostosować do aktualnej sytuacji w domu. Brak laktacji, niemożność noszenia malucha na rękach czy chęć spania w oddzielnych pokojach nie wyklucza wychowywania w bliskości. Istotne jest odczytywanie delikatnych sygnałów i okazywanie miłości maleństwu tak często, jak tylko tego wymaga.

To może Cię zainteresować: Dzielny jak przedszkolak – przewodnik po umiejętnej adaptacji malucha