Halloweenowe obrazki z rosnącej farby do wypiekania

 Szukacie pomysłu na na efektowne kolorowanki dla dzieci? Pobierzcie szablony z grafikami endo i wypróbujcie pomysł na obrazki z rosnącej farby do wypiekania. Przygotujcie z dziećmi specjalne farby do malowania palcami i stwórzcie razem ciekawe,  strukturalne prace! Całość zajmie Wam kilka minut, a efekty zaskoczą dużych i małych arstystów.

Sprawdź też inne kreatywne projekty na halloween: Upiorna taca sensoryczna i Buzująca dynia – najlepszy eksperyment dla dzieci na Halloween

Przepis na rosnące farby do wypiekania:

  • Mąka pszenna – 1 miarka
  • Sól – 1 miarka
  • Woda – 1 miarka
  • Barwnik spożywczy
  • Gotowy szablon lub czysta kartka A4

Krok 1 – Przygotuj masę na rosnące farby do wypiekania

Wszystkie składniki, czyli mąkę, sól i wodę łączymy w proporcji 1:1:1. Przed dodaniem wody, barwimy ją na dowolnie wybrany kolor. Można wykorzystać do tego farby, krepinę lub specjalne barwniki spożywcze, które będą bezpieczne na młodych artystów. Jeśli przyjmiemy jako miarkę np. połowę filiżanki od espresso, ilość uzyskanej farby spokojnie wystarczy na przygotowanie kilku obrazków – jest to przykładowa ilość na jeden kolor. Wszystko mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednolitej masy. Przepis jest na tyle prosty, że już przedszkolaki mogą przygotować go samodzielnie według instrukcji rodzica.

Warto wiedzieć:

Jeśli chcecie zaproponować zabawę z rosnąca farbą maluszkom, najlepiej wykorzystać do barwienia masy naturalne produkty, jak sok z buraka, spirulina, kurkuma. Trzeba wówczas pamiętać, że uzyskane kolory nie będą tak intensywne.

Krok 2 – Pobierz gotowe szablony do zabawy

Czas na obrazki z rosnącej farby do wypiekania. Dla wielbicieli oryginalnych i wesołych grafik Endo przygotowaliśmy kilka szablonów, które możecie wykorzystać w zabawie plastycznej. Pobierzcie te, które wpadły Wam w oko.  Następnie przejdzcie do tworzenia kreatywnych malowideł. Możecie oczywiście wykorzystać też czystą kartkę papieru by dzieci mogły zaproponować własne wzory lub abstrakcje.

Krok 3 – Maluj i eksperymentuj

Czas na twórcze działanie. Przygotowane farby do wypiekania można nakładać na pracę przy pomocy palców, pędzelków lub patyczków. Sól sprawia, że masa do malowania ma całkiem ciekawą, ziarnistą strukturę, dlatego warto zachęcić maluchy by spróbowały malowania palcami. Oczywiście warto puścić wodze fantazji. Nie trzymamy się sztywno ram czy linijek w kolorowankach.

Krok 4 – Obrazki z rosnącej farby do wypiekania

Teraz czas na niespodziankę dla dzieci. Przyszła pora by wrzucić ich rysunki do … pieca, a dokładniej do mikrofalówki lub piekarnika. Tu prace plastyczne wypieką się i urosną, jak świeże bułeczki. Wystarczy umieścić rysunek na około 1 minutę (przy 700 W)w mikrofali. Dokładny czas pieczenia jest uzależniony od grubości nałożonej warstwy. Można też podpiec obrazki z rosnącej farby w piekarniku. Wówczas potrzebujemy około 2 minuty przy temperaturze 80 stopni.

Krok 5 – Galeria wypieczonych obrazów

Efekt, który powinnismy otrzymać to wypukłe, pofalowane obrazki z oryginalną strukturą 3D. Można je podziwiać, dotykać, wąchać.