Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak wybrać odpowiedni plecak dla przedszkolaka?

Przedszkole to czas rozwoju i zabawy, dlatego warto odpowiednio przygotować malucha na czekające na niego wyzwania i przygody. Jednym z niezbędników każdego małego odkrywcy jest odpowiednio dobrany plecak. To właśnie w nim będzie przechowywać ważne dla siebie przedmioty, ukochanego pluszaka, przekąski, czy inne, cenne skarby. Zatem czym się kierować przy wyborze plecaka dla przedszkolaka?

Wyprawka do szkoły

Plecak dla przedszkolaka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kiedy maluch zaczyna chodzić do przedszkola, poszerzają się jego horyzonty. Czekają go nowi znajomi, nauka wielu przydatnych umiejętności, spędzanie czasu poza domem, a także nowe zajęcia i wycieczki. Nic więc dziwnego, że niezbędna jest odpowiednia wyprawka. Co powinna zawierać? Odpowiedź znajdziesz w artykule poświęconym liście niezbędników dla przedszkolaka: Wyprawka dla przedszkolaka – lista niezbędnych rzeczy. Jednym z elementów, który przydaje się w wieku przedszkolnym jest też odpowiednio dobrany plecak.

Wyprawka do szkoły

W porównaniu do plecaka szkolnego, plecak dla przedszkolaka nie musi spełniać aż tak wyśrubowanych norm czy kryteriów. Oczywiście musi być dopasowany i wygodny, ale mamy tu nieco większą swobodę, ponieważ maluch będzie korzystał z niego z mniejszą częstotliwością. Posłuży raczej na wycieczki, zajęcia dodatkowe, wizytę u dziadków lub po prostu jako element zabawy np. w szkołę. Plecak to oczywiście dobry pomysł dla przedszkolaka, ponieważ oprócz kwestii praktycznych (miejsce do przechowywania), dziecko uczy się też odpowiedzialności za własne rzeczy i samodzielności. Często wyczekiwany i pożądany przez malucha plecak to dla niego ważna sprawa i symbol „dorosłości”. Aby odpowiednio rozpocząć przygodę z plecakiem i nie zniechęcić dziecka do noszenia ekwipunku na plecach warto uwzględnić kilka kwestii.

Wyprawka do szkoły

Podstawowymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę przy jego wyborze, są rozmiar i funkcjonalność. Plecak dla dziecka w tym wieku powinien być mały, lekki, ergonomiczny i poręczny. Nie powinien swoją wagą (wraz z zawartością) przekraczać 10% masy ciała dziecka. W ten sposób zadbasz o kręgosłup malucha. Warto też pamiętać, by plecak nie był szerszy od pleców pociechy ani zbyt długi (czyli nieprzekraczający granicy dolnej linii pleców). Dodatkowo zwróć uwagę na:

  • Szelki – które powinny być regulowane, miękkie i przyjemne w dotyku, by nie wrzynały się w skórę dziecka, jednak na tyle trwałe, by utrzymały zawartość plecaka.
  • Zapięcia – to istotne, by dziecko mogło bez problemu dostać się do zawartości swojego plecaka, dlatego zapięcia muszą być dostosowane do małych i często nie wprawionych rączek.
  • Materiał i wykończenie – to właśnie te czynniki wpływają na to, jak długo maluch będzie mógł korzystać ze swojego plecaka dla przedszkolaka. Dobre materiały i solidne wykończenie to sposób na to, by dziecko mogło bawić się, biegać, a nawet (w razie potrzeby) rzucić plecakiem w kąt bez obaw, że dany model zaraz się rozleci. To też możliwość ochrony przed wodą i łatwość w utrzymaniu czystości.
Wyprawka do szkoły

Warto zwrócić uwagę na dodatki w postaci pasów piersiowych zapobiegających zsuwaniu się plecaka. Jego wielkość powinna być z kolei dopasowana indywidualnie do ciała dziecka, by nie narazić go w przyszłości na zaburzenia postawy. Innym, ważnym elementem przy wyborze plecaka są dodatkowe kieszonki, które jednak lepiej sprawdzą się u starszaków niż najmłodszych. Maluch może się w nich po prostu pogubić, dlatego w przypadku młodszych przedszkolaków sprawdzi się zasada im mniej tym lepiej.

Wyprawka do szkoły

Jaki plecak dla przedszkolaka wybrać?

Aby wybrać plecak dla przedszkolaka, weź pod uwagę wymiary modelu, który Cię interesuje oraz jego funkcjonalność i jakość. Dobrym pomysłem będzie więc zmierzenie dziecka i porównanie długości i szerokości jego pleców z konkretnym plecakiem, a najlepiej przymierzenie wypatrzonego modelu na żywo. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię plecak, tornister czy worek – najważniejsze jest, by noszenie go nie zaszkodziło dziecku.

Wyprawka do szkoły

Chcąc wybrać odpowiedni model, warto też wziąć pod uwagę, co maluch będzie w nim nosić. Czy będzie to ulubiona zabawka? Sweterek, a może kredki z piórnika lub wszystkie kamyczki, które znajdzie na swojej drodze? Choć plecak powinien być mały, musi pomieścić wszystkie niezbędniki Twojego malucha. Weź pod uwagę do czego będzie Wam służył dopasuj plecak do planowanej zawartości – czy ma pomieścić bidon i drobne przekąski na wycieczki, czy strój lub książki na zajęcia dodatkowe, a może dziecko planuje zabierać go ze sobą do przedszkola.

Innym, równie istotnym aspektem jest sam wygląd plecaka. Kolory, nadruki czy dodatki powinny podobać się przede wszystkim dziecku, by motywować go do podróżowania z nim na plecach. Dobrym pomysłem jest więc przejrzenie plecaków pod kątem wymiarów, funkcjonalności i kieszonek, a następnie dać dziecku wybrać spośród kilku przygotowanych modeli. To doskonały sposób na wyrażanie siebie! Worek z ulubionym superbohaterem, a może tornister z motywem pasji dziecka – co sprawdzi się lepiej? Wybierzcie wspólnie.

Wybierając plecak dla przedszkolaka, pamiętaj o wszystkich tych kwestiach. Nieodpowiednio dobrany nie tylko może spowodować problemy z kręgosłupem i powodować dyskomfort, ale także zniechęcić dziecko do noszenia go. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twój maluch z radością nosił swój plecak, podejdź do zakupu odpowiedzialnie i wybierz najlepszy dla dziecka model!