Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania?

Święta tuż, tuż, a przed nami jak zwykle jeszcze mnóstwo spraw do załatwienia. Pamiętajcie, że nie jesteście sami i warto włączyć w świąteczne przygotowania wszystkich domowników, również tych najmłodszych. Dzieci wręcz garną się do pomocy przed Świętami. Pieczenie pierniczków, dekorowanie domu, ubieranie choinki to coś co maluchy kochają najbardziej i nie trzeba ich do tego długo namawiać. Włącz dzieci w prace domowe i spraw by poczuły się ważne i potrzebne. To świetna okazja na spędzenie wspólnego, rodzinnego czasu i tworzenie pięknych wspomnień.

Przedświąteczne porządki

Jak włączyć dzieci w świąteczne przygotowania? Po pierwsze zaproście je do wspólnego sprzątania. Nawet porządki mogą okazać się atrakcyjne, jeśli nagrodą będzie możliwość rozwieszenia świątecznych dekoracji. W końcu najpierw trzeba odpowiednio przygotować przestrzeń by móc dodać zimowe akcenty. Prawda jest taka, że im młodsze dziecko tym chętniej angażuje się we wszystkie prace domowe. Ścieranie kurzu, przetarcie blatów, umycie luster nie powinno być większym problemem – w końcu najmłodsi uwielbiają wszelkie działania, gdzie w ruch idzie spryskiwacz. Musicie tylko przygotować bardzo dużo papieru.:) Starsze dzieci mogą odkurzyć, pomóc ze śmieciami czy odśnieżaniem.

 

Wszelkie porządki dzieci powinny zacząć jednak od swojego pokoju, gdzie będą odpowiedzialne za uporządkowanie zabawek lub wytypowanie rzeczy, którymi chcieliby podzielić się z innymi. Oprócz organizacji własnej przestrzeni uczą się wówczas myślenia o innych i dobroczynności. Aby umilić wszystkim grudniową krzątaninę warto puścić w tle świąteczną muzykę. Energetyczne zimowe przeboje zmobilizują wszystkich do działania i wprowadzą radosną atmosferę.

Świąteczne dekoracje

Gdy domowa przestrzeń jest już odświeżona, czas przystąpić do dekorowania. Rozwieście girlandy oraz wieńce, rozłóżcie zimowe poduchy oraz koce, rozstawcie stroiki i inne elementy. Możecie wspólnie poprzyczepiać specjalne ozdoby do szyb i luster. Nie można zapomnieć oczywiście o lampkach, to one w głównej mierze odpowiadają za świąteczny nastrój. Oczywiście zwieńczeniem wszystkich dekoracji, jest ta najważniejsza, czyli choinka, w strojeniu której dzieci są wręcz ekspertami. Świąteczna aranżacja zawsze wprowadza ducha świąt. Dla dzieci to zawsze ekscytujące zajęcie. Pozwól im by same mogły zadecydować, gdzie i jakie ozdoby umieszczą.

Oprócz wykorzystania gotowych dekoracji jeszcze więcej radości sprawicie dzieciom, jeśli zaproponujecie im przygotowanie własnoręcznych projektów. Pomysłowe girlandy, choinkowe łańcuchy z papieru lub krepiny, bombki DIY, eko ozdoby z naturalnych materiałów lub dekoracje w duchu zero waste z rzeczy dostępnych w domu. Możliwości jest wiele! Własnoręcznie przygotowane ozdoby to zawsze powód do dumy i jeszcze większej satysfakcji. Zerknijcie na inspiracje na naszym blogu i wypróbujcie którąś z propozycji wspólnie z dziećmi.

Świąteczna girlanda z liści – pomysł na dekoracje z naturalnych materiałów

Ozdoby świąteczne na choinkę DIY – jak zrobić papierowe aniołki?

Świąteczna girlanda z krepiny – prosty projekt kreatywny dla dzieci

Prosta ozdoba na choinkę DIY – projekt dla malucha

Girlanda z masy porcelanowej – krok po kroku

Bałwanek DIY z żarówki – świateczny projekt zero waste dla malucha

Zobacz ciepłe i wygodne piżamy dla dziecka oraz świąteczne piżamy dla dorosłych

Świąteczne przygotowania w kuchni

Jeśli chodzi o świąteczne przygotowania, nie można zapomnieć o kuchni. Specjalne potrawy i różne przysmaki to ważna część naszej tradycji. Nigdy nie jest za wcześnie by zaangażować dzieci w gotowanie.

Zobacz: Gotowanie z dzieckiem jest ważne. Poznaj 10 powodów

Zatem zaproś dziecko do kuchni i włącz je w kulinarne, świąteczne przygotowania. Oczywiście dzieci są mistrzami w ugniataniu ciastu, wycinaniu i dekorowaniu pierniczków, ale mogą pomóc też w lepieniu pierogów, obieraniu warzyw do sałatki jarzynowej, czy po prostu w pracach bardziej porządkowych, jak załadowanie zmywarki. Czas spędzony przy wspólnej pracy w kuchni to kolejna okazja na wspólne, wartościowe chwile w ten zabiegany, grudniowy czas.

Prezenty od serca, czyli własnoręcznie przygotowane upominki

Nic nie cieszy tak bardzo jak prezenty od serca, a życzliwości i pomysłowości dzieciom nie brakuje. Karton, papier, glina, brokat w ruch, do tego garść naturalnych i recyclingowych materiałów i gotowe. Możecie wyczarować oryginalne i niepowtarzalne prezenty DIY. Świetnym pomysłem mogą być też wspólnie przygotowane słodkie upominki dla najbliższych. Zerknijcie na nasze proste i sprawdzone przepisy, które bez problemu wykonacie wspólnie z dziećmi.

Pomysł na słodki upominek DIY – najlepsze, zdrowe batony domowej roboty

Marshmallow pops, czyli przepis na świąteczne słodycze dla dzieci

Kolejnym dobrym pomysłem są samodzielnie wykonane kartki świąteczne. Możecie przygotować je wcześniej i wysłać, ale równie dobrze można je wręczyć osobiście dziadkom podczas świątecznego spotkania. Własnoręcznie wykonany przez dziecko upominek to ogromna duma z własnych możliwości, a także podwójna radość dla obdarowanych. To też piękna pamiątka, którą ze wzruszeniem można oglądać po latach.

Wypróbujcie naszą propozycję na kartkę świąteczną ze śnieżną kulą i zdjęciem dziecka