Jesienne zabawy dla dzieci

Las – miejsce idealne do spacerów, miejsce na wyciszenie i złapanie oddechu, miejsce gdzie świeże powietrze nas zachwyca, a śpiew ptaków uspokaja. Dla dzieci las jest miejscem wolności, miejscem kreatywności i uwalniania energii, to tu mają początek wszystkie jesienne zabawy dla dzieci. To tutaj maluchy czują się swobodnie, czują, że są wolne i mogą się tym zachłysnąć. Ta przestrzeń, ten ogrom ich zachwyca. Ich wyobraźnia i ciekawość świata przeżywają tutaj turbo doładowanie. Małe rączki chcą wszystkiego dotknąć, a oczy wszystko dojrzeć. My dorośli możemy im pomóc więcej się dowiedzieć, lepiej wszystko poznać, zdobyć wiedzę i zaspokoić ich ciekawość, a ich chęć i radość jeszcze bardziej nas do tego zachęca.

Gdy dzieci wchodzą do lasu wszystko ich zachwyca. Każdy znaleziony liść, patyk o nietypowym kształcie czy szyszka zamienia się dla nich w prawdziwy skarb! Wyprawa do lasu to niczym wyprawa prawdziwych poszukiwaczy przygód. Dzieci nie potrzebują mapy, słuchają swoich wewnętrznych głosów i podążają za tym co oferuje im las! Odnalezione tam skarby natury chętnie i łatwo zamieniają w twórcze działanie! Korale z jarzębiny, piesek z patyka czy paw z liści? To dla nich nic trudnego!

Spis treści:

 1. Jakich skarbów szukać w lesie
 2. Jak wykonać piękny obraz z liści
 3. Z czego zrobić jesienne korale
 4. Jak zrobić figurki z kasztanów i żołędzi
 5. Jak zrobić jesienny świecznik

Grupa dziewczynek stoi na drodze z psem podczas jesiennego spaceru.

Szkoda czasu idziemy do lasu

Wszystkie jesienne zabawy dla dzieci zaczynają się wyprawą do lasu na poszukiwanie skarbów natury. Przed wyruszeniem na spacer możecie wspólnie zastanowić się czego warto poszukać w lesie. Sporządźcie listę lub skorzystajcie z listy przygotowanej przez Endo.

Chodząc po leśnych ścieżkach znajdziecie na pewno wiele pięknych kolorowych liści. Postarajcie się, aby znaleźć je w jak największej liczbie kształtów i kolorów. Kolejnymi skarbami, za którymi warto się rozejrzeć będą szyszki, kasztany i żołędzie. Nie rzadko można też znaleźć na dworze pojedyncze orzechy włoskie. Skąd się tam biorą? Upuszczają je ptaki, które wcześniej porwały je z czyjegoś ogrodu. Warto zwrócić też uwagę na ciekawe patyki i kamienie lub kawałki kory. Drewnem możecie obłożyć słoiki zamieniając je w piękne, jesienne lampiony, z kolei na kamieniach możecie namalować farbami sezonowe ilustracje, np. dynie, jeże czy wiewiórki.

Chcesz przeżyć przygodę? Dbaj o przyrodę!

Jesienne zabawy dla dzieci – Rysunki z liści

Tym razem sprzyjała nam jesienna aura! Ogrom kolorowych liści pobudził umysły do działania! Każdy w swoich liściach dostrzegł coś innego! Pani jesień? O tak – cudowny plan na ukoronowanie tej pory roku. Słodko śpiący lisek w lesie czy piękny, kolorowy paw! Jesteśmy przekonane, że im więcej dziecięcych głów pełnych wyobraźni, tym więcej ciekawych, zaskakujących pomysłów na „rysunki” z liści.

Jesienne zabawy dla dzieci - Rysunek liska na jesiennym liściu.

Jesienny kolaż z liści

Pomysłów na obrazek z liści jest mnóstwo. Możemy stworzyć portrety swojej rodziny, zwierząt np. lisa, lwa, jeża lub klasyczne jesienne krajobrazy. Możemy użyć liści korzystając z ich naturalnych kształtów lub wycinać je niczym kolorowy papier tworząc zupełnie nowe kontury. Przy bardziej złożonych tematach warto zaplanować wcześniej kompozycję szkicując ją ołówkiem na kartce i dopiero na szkic naklejać liście. Kiedy wszystkie liście znajdą się już na papierze śmiało złapcie za kolorowe mazaki. Domalujcie dekoracyjne wzory, minki i inne elementy, które wzbogacą obrazek. Gotowe dzieło idealnie nada się do ramki i ozdobi jesienny wystrój domu.

Co potrzebujemy?

 • Mnóstwo kolorowych liści
 • Nożyczki
 • Klej
 • Mazaki
 • Kartki, brystol

Korale z jarzębiny i innych leśnych skarbów

Najpiękniejsze klejnoty daje nam sama natura! A złota polska jesień jest w tym wyjątkowo dobra. Kiedy myślimy o jesiennej biżuterii od razu staje nam przed oczami przepiękna, błyszcząca w słońcu jarzębina. Ale nie ograniczajmy się tylko do niej. Jesienną kolię możemy stworzyć z wielu elementów przyrody. Użyjcie wyobraźni i postarajcie się odnaleźć w lesie i na łące jak najwięcej nietypowych elementów na biżuterię. Podpowiadamy, że pasujące korale możecie odnaleźć również we własnej kuchni, w szufladzie z przyprawami.

Jesienne zabawy dla dzieci - Dziewczynka poprawiająca plecak worek podczas jesiennego spaceru.
Jesienne zabawy dla dzieci - Materiały do robienia jesiennej biżuterii ułożone na drewnianym stole

Jesienna biżuteria

Pracę zaczynamy od przygotowania skarbów natury, które chcemy użyć do wykonania biżuterii. Nazbieraną jarzębinę dzielimy na pojedyncze „korale”. Wybieramy małe liście oraz kwiatki które chcemy użyć. Korale możemy zrobić również z twardszych elementów takich jak małe szyszki lub niewielkie patyczki. Osoba dorosła powinna pomóc dziecku zrobić w nich dziurkę na sznurek, możemy też zawiązać sznurek wokół nich.

Gotowe elementy układamy przed sobą według umyślonego wzoru by łatwiej nam było przy nawlekaniu. Nawlekamy nitkę na igłę i nabijamy po kolei przygotowane ozdoby. Tak przygotowane korale wieszamy na szyi i możemy rozpocząć zabawę w jesienne księżniczki!

Co potrzebujemy?

 • Jarzębina
 • Kolorowe liście
 • Szyszki
 • Kwiaty
 • Gruba nitka i igła

Jesienne zabawy dla dzieci – Zabawki z kasztanów i żołędzi

Tradycyjną jesienną zabawą dla dzieci jest oczywiście tworzenie różnego rodzaju zabawek z kasztanów i żołędzi. Zabawa jest już przednia na etapie zbierania materiałów, jednak kasztanowce prędzej znajdziecie w parku niż w lesie. Do lasu możecie udać się natomiast po wszelkie dodatki. Zbierzcie szyszki, patyki oraz kolorowe liście, które pomogą zbudować Wam całe kasztanowe miasteczko.

Kasztany i żołędzie przygotowane na stole do robienia jesiennych zabawek.
Jesienne zabawy dla dzieci - Grupa dziewczynek szuka patyczków podczas jesiennego spaceru w lesie.
Dwie dziewczynki szukają kasztanów i żołędzi w jesiennym lesie.

Pomysły na leśne zabawki

Nie ograniczajcie się do tradycyjnych zabawek z kasztanów i żołędzi. Puśćcie wodze wyobraźni i spróbujcie zrobić mniej typowe zabawki. Las to kopalnie niezwykłych patyków czy kawałków kory. Sznurkiem połączcie ze sobą gałązki, aby stworzyć ciekawe zwierzątko, np. żyrafę albo dinozaura. Doczepiony liść może być rudą grzywą a jarzębina czerwonymi ze złości oczami. Kawałek kory zmieni się w portret leśnego ducha przy pomocy gorącego kleju. Z piór możecie zrobić mu brodę a niewielka szyszka sprawdzi się jako nos.

Co potrzebujemy?

 • Patyków w różnych kształtach
 • Patyków tej samej grubości i mniej więcej podobnej wielkości
 • Mazaków
 • Kolorowych sznurków
 • Kolorowych liści
 • Klej na gorąco

Jesienne zabawy dla dzieci – Świecznik z patyków

Oprócz zwierzątek z patyków mogą powstać doskonałe ozdoby do domu, np. świeczniki. Ten stylowy dodatek będzie piękną jesienną ozdobą. Sprawdzi się również jako świąteczna dekoracja lub pomysł na prezent dla babci czy mamy.

Jesienne zabawy dla dzieci - Dziecko wiąże kokardkę na świeczniku z patyków wykonanym własnoręcznie.

Wykonanie świecznika

Przyklejamy patyki wokół słoika przy użyciu kleju na gorąco. Całość obwiązujemy szarym sznurkiem dla ozdoby. Wkładamy do środka świeczkę i nastrój w domu od razu robi się przyjemny!

Co potrzebujemy?

 • Patyki podobnej wielkości
 • Słoik
 • Klej na gorąco
 • Sznurek

Kolorowe Lampiony

Podobnym pomysłem jest wykonanie kolorowego lampionu. W tym celu przydadzą nam się różnokolorowe liście.

Jesienne zabawy dla dzieci - Dwie dziewczynki wypróbowują wykonane przez siebie jesienne lampiony.

Wykonanie lampionu

Odmierzamy kawałek papieru, którym otaczamy słoik. Rozkładamy papier i przyklejamy na niego liście według uznania. Dobrze sprawdzą się drobne listki, ale możemy skorzystać również z większych, z których wytniemy różne kształty np. serduszka. Gotowy papier okręcamy wokół słoika i sklejamy taśmą dwustronną. Brzeg słoika obwiązujemy wstążką lub szarym sznurkiem. Do środka wkładamy świeczkę i gotowe!

Wskazówka: Pobaw się różnymi kolorami liści, będą miały wpływ na barwę światła jaka będzie wydobywać się z lampionu.

Co potrzebujemy?

 • Kolorowe liście
 • Cienki papier- najlepiej biały do pieczenia
 • Klej
 • Słoik
 • Świeczkę
 • Słoik
 • Taśma dwutronna

Nie czekajcie więc ani chwili, korzystajcie z tej cudownej pogody i wybierzcie się do lasu czy parku, zatrzymajcie się na chwilę w codziennym biegu i dajcie się ponieść wyobraźni! Razem spędzony czas i twórcze działanie pozwoli Wam cieszyć się tą chwilą i zatrzymać jesień na dłużej. Do dzieła!

Jesienne zabawy dla dzieci - Mała dziewczynka w żółtej bluzce na tle jesiennego krajobrazu.
Dziewczynka w koszulce “dbaj o przyrodę” prezentuje pojedynczy listek.
Mała dziewczynka prezentuje garść zebranych jesiennych liści.
Jesienne zabawy dla dzieci - Mała dziewczynka w granatowej bluzce trzymająca kolorowe liście w ręku.
Jesienne zabawy dla dzieci - Mała dziewczynka w granatowej bluzce trzymająca kolorowe liście w ręku.
jesienne zabawy dla dzieci - Trzy dziewczynki pokazują sobie zebrane kolorowe jesienne listki.
 Grupa dziewczynek bawi się zbierając kolorowe jesienne liście w lesie.
jesienne zabawy dla dzieci - Dziewczynki wznoszące pojedyncze jesienne listki.
jesienne zabawy dla dzieci - spacery po lesie
Jesienne zabawy dla dzieci - Dziewczynka idąca sama leśną drogą w towarzystwie psa.