Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Najlepsze gry i zabawy dla dzieci podczas podróży samochodem

Podróż samochodem z dziećmi może być wyzwaniem. Dzieci szybko się nudzą, a długie godziny spędzone w jednym miejscu mogą być dla nich męczące. Aby uniknąć marudzenia i zapewnić sobie spokojną podróż, warto przygotować zestaw gier i zabaw, które umilą czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na najlepsze gry i zabawy dla dzieci podczas podróży samochodem.

Podróż samochodem z dziećmi nie musi być stresująca. Dzięki odpowiednim grom i zabawom można sprawić, że czas spędzony w samochodzie będzie przyjemny i pełen radości. Warto zatem wcześniej przygotować zestaw pomysłów, które umilą podróż zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Gry słowne

Gry słowne to najprostsze zabawy, do ktorych nie potrzeba żadnych rekwizytów, ani wyszukanej wiedzy. Są odpowiednie, aby zająć dzieci na co najmniej 30 minut i nie wymagają dużego zaangażowania rodzica.

Wyraz na ostatnią literę

Ta bardzo prosta zabawa jest popularna wśród maluchów. Pierwsza osoba mówi dowolny wyraz a kolejna musi powiedzieć wyraz, zaczynający się na literę kończącą poprzednie słowo. Dla starszych dzieci możemy utrudnić zabawę i np. ograniczyć wyrazy do jakiejś kategorii np. „zwierzęta”.

Gra w skojarzenia

Gra w skojarzenia to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Jedna osoba wymienia dowolne słowo, a kolejna musi podać słowo, które jej się z nim kojarzy. Gra toczy się dalej, aż ktoś nie będzie w stanie znaleźć odpowiedniego skojarzenia. Można ją modyfikować na wiele sposobów, np. ustalając kategorie tematyczne (np. zwierzęta, kolory, jedzenie).

Liczby w kolejności

To prosta gra, która polega na wymienianiu liczb w kolejności. Można ją urozmaicić, dodając zasady, np. liczby podzielne przez 3 zamieniamy na „bum”, a przez 5 na „bzz”. Gra rozwija umiejętność liczenia i koncentracj i będzie odpowiednia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

„Ja widzę…”

Gra polega na wybieraniu obiektów, które widzimy za oknem i opisywaniu ich, zaczynając od słów „Ja widzę coś, co jest…”. Inni uczestnicy muszą zgadnąć, o jaki obiekt chodzi. Ta zabawa nie tylko umila czas, ale także rozwija umiejętności obserwacyjne i językowe.

Hali, hali coś się pali, na literę…

Kolejna popularna wśród dzieci zabawa to zgadywanie słów. Jedna osoba wymyśla sobie dowolne słowo, a pozostałe próbują je odgadnąć zadając p kolei pytania, ale tylko takie, na które można odpowiedzieć słowami „tak”, „nie”, nie dotyczy”. Przykładowe pytania to np. „Czy to jest żywe?”, „Czy to jest większe niż samochód?”, „Czy to jest w okolicy?”. Pierwsza osoba, która odgadnie słowo wygrywa. Dla młodszych dzieci można uprościć zabawę wprowadzając zasadę, że szukane słowo (rzecz) musi być widoczne podczas zabawy, czyli np. „mama”, „biurko”, „okno”.

Wyprawka do szkoły

Zabawy na spostrzegawczość

Tego typu zabawy są wyjątkowo lubiane przez dzieci i zachęcają je do podziwiania podczas podróży mijanych krajobrazów. 

Poszukiwanie tablic rejestracyjnych

Jedna z popularniejszych gier na długie podróże to poszukiwanie tablic rejestracyjnych z różnych miejscowości. Można tworzyć listy wszystkich zobaczonych tablic, a także rywalizować, kto znajdzie najwięcej różnych tablic w określonym czasie.

Bingo podróżne

Bingo podróżne to gra, do której potrzebne są specjalnie przygotowane karty z obrazkami lub nazwami obiektów, które można zobaczyć w trakcie podróży (np. most, traktor, krowa, stacja benzynowa). Uczestnicy zaznaczają na kartach obiekty, które widzą za oknem. Wygrywa osoba, która pierwsza zaznaczy wszystkie pola w jednej linii lub całą kartę.

Szukanie kolorów

W tej grze uczestnicy muszą znaleźć obiekty w określonym kolorze. Na przykład, jedna osoba wybiera kolor, a reszta musi znaleźć jak najwięcej przedmiotów w tym kolorze w określonym czasie. Gra pomaga rozwijać spostrzegawczość i umiejętność koncentracji.

Liczenie wiatraków

Kolejna prosta gra w poszukiwania to „Liczenie wiatraków”. Gra polega na wybraniu charakterystycznego dla danego miejsca obiektu, np. wiatrak, krowa, stodoła, most czy pies. Dzieci wyszukują wybrane obiekty i liczą. Mogą ze sobą konkurować kto znajdzie więcej lub liczyć wspólnie.

Wyprawka do szkoły

Gry i programy na urządzeniach mobilnych

Jeśli podróż trwa naprawdę długo, warto rozważyć wykorzystanie tabletów lub smartfonów. Istnieje wiele aplikacji edukacyjnych, które nie tylko zajmą dzieci, ale także pomogą im się czegoś nauczyć. Aplikacje do nauki języków, matematyki czy przyrody mogą być ciekawą formą rozrywki.

Aplikacje edukacyjne

Długi czas w aucie może być pożytecznie wykorzystany na zabawie i nauce. Przed podróżą zainstalujcie wspólnie z dzieckiem wartościowe, ale i pełne zabawy aplikacje, które np. poprzez zabawę nauczą smyka podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się wybieracie. Młodsze dzieci także mogą skorzystać z ciekawych aplikacji, takich jak proste gry np. z serii Toca Boca. Dzięki nim szybciej minie im długa podróż a przy okazji poznają zasady higieny, podstawy gotowania czy anatomię człowieka jednocześnie ćwicząc małą motorykę i koordynacje ręka-oko.

Gry wideo

Dla starszych dzieci można rozważyć gry wideo, które wymagają myślenia strategicznego lub rozwiązywania zagadek. Ważne jest, aby gry były odpowiednie do wieku i nie zajmowały całego czasu podróży, aby uniknąć zmęczenia oczu. Rodzeństwo może wspólnie spędzić czas na graniu, np. za pomocą mobilnych konsoli. Warto wybierać gry kooperacyjne, które nie będą powodowały niepotrzebnych konfliktów.

Wyprawka do szkoły

Wspólne śpiewanie i słuchanie audiobooków

Podróż samochodem to idealny moment, aby rozważyć stworzenie rodzinnego zespołu muzycznego, choć ostrzegamy, że po paru godzinach wspólnego śpiewania Wasz zapał może się nieco ostudzić. Jeśli nie macie swoich ulubionych piosenek, przygotujcie playlistę, np. na spotify ulubionych piosenek np. z bajek i filmów dla dzieci.

Karaoke w samochodzie

Śpiewanie ulubionych piosenek to zabawa, która nigdy się nie nudzi. Można przygotować playlistę z ulubionymi utworami dzieci i urządzić małe karaoke. To nie tylko umili czas, ale także może wprowadzić wszystkich w dobry nastrój.

Audiobooki i podcasty

Słuchanie audiobooków lub podcastów to świetna alternatywa dla tradycyjnego czytania książek. Można wybrać historie dostosowane do wieku dzieci, co pozwoli im przenieść się do świata wyobraźni. Warto też poszukać podcastów edukacyjnych, które będą nie tylko interesujące, ale i pouczające.

Wyprawka do szkoły

Kolorowanki i naklejanki

Świetnym pomysłem na zajęcie dziecka przez dłuższy czas jest przygotowanie kilku książeczek i zeszytów z kolorowankami i zagadkami. Warto dodatkowo zaopatrzyć malca w podróżny, miękki stolik, na którym będzie mógł swobodnie rysować i położyć kredki.

Kolorowanki

Przed podróżą przygotuj kolorowanki z ulubionymi motywami dzieci, np. z bajek lub gier. Kolorowanki powinny być dostosowane do wieku dziecka, dla maluszków proste ilustracje o dużych polach a dla starszaków bardziej skomplikowane obrazki, np. kolorowanki typu „doodle” lub złożone mandale. Nie zapomnij o kredkach i temperówce. Zamiast kupowania gotowych kolorowanek możecie wydrukować piękne ilustracje z internetu, np. kolorowanki Endo.

Kolorowanki do pobrania

Naklejanki

Naklejanki to jedna z bardziej lubianych zabaw dzieci. Możesz zakupić książeczki z naklejkami, którymi uzupełniamy załączone scenki. Wśród książeczek warto zainwestować w takie, które mają naklejki wielokrotnego użytku. W ten sposób dziecko może bawić się przesuwając naklejone postacie w różne miejsca na ilustracji. Wśród popularnych tematów znajdziecie scenki z farmą i zwierzętami, scenki z kosmosem a także naklejanki ubrań na pokazach mody i wystrój domów.

Szkicownik i kredki

Miłośnicy rysunku nie pogardzą sprawdzonym szkicownikiem i kredkami. Możesz zachęcić dziecko do namalowania, np. widoków pół czy lasów, które mijacie podczas podróży. Pamiętaj, aby szkicownik był gruby co da dziecku wygodę podczas rysowania lub opcjonalnie możecie użyć sztywnej podkładki z klipsem.

Książeczki z zagadkami

Miłośnikow zagadek logicznych sprezentujcie zeszyty z zagadkami. Rebusy i labirynty dostarczą młodszym dzieciom wiele radości. Starsze dzieci chętnie rozwiążą krzyżówki czy sudoku.

Wyprawka do szkoły

Rady dla rodziców – Przygotowanie przed podróżą

Zanim wyruszymy w podróż, warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Można zrobić listę gier i zabaw, które planujemy wykorzystać, a także zaopatrzyć się w niezbędne materiały (np. karty do bingo, książki z rymami, proste gry podróżne, np. UNO czy podróżne Scrabble). Ważne jest również, aby pamiętać o regularnych przerwach na odpoczynek i rozprostowanie nóg. Nie zapominajmy o przygotowaniu zdrowych przekąsek i napojów na podróż. Regularne przekąski mogą zapobiec marudzeniu z głodu i pomóc utrzymać dzieci w dobrym nastroju.

Każde dziecko jest inne i może mieć różne potrzeby i preferencje co do zabaw. Ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać się do sytuacji. Czasem warto zmienić plan i pozwolić dziecku na chwilę odpoczynku lub spokojne oglądanie krajobrazów za oknem.