Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Rozmiary kurtek dziecięcych – na co zwrócić uwagę?

Zbliża się zima, a więc najwyższy czas na zakup kurtki dla dziecka. Rodzice stają nie tylko przed wyborem jaką kurtkę wybrać, ale także w jakim rozmiarze. Co warto wiedzieć o rozmiarach kurtek dziecięcych i jak wybrać ten właściwy?

Jaka powinna być idealna zimowa kurtka dla dziecka?

Przede wszystkim musi być wygodna, aby dziecko czuło się w niej komfortowo, ciepła, by nie marzło, a także odpowiednio dopasowana. Kwestie takie jak sam wygląd kurtki, kolor czy dodatki są drugorzędne, choć na pewno ważne dla starszych dzieci.

Wybór rozmiaru jest kluczowy, zwłaszcza, że dziś większość rodziców kupuje ubranka, w tym kurtki dla dzieci w sklepach internetowych, w których nie ma możliwości przymiarki czy też oceny rozmiaru na oko. Czym się kierować przy wyborze rozmiaru kurtek dziecięcych? Warto dokładnie zapoznać się z dziecięcą rozmiarówką.

Dziecięca rozmiarówka

Tabele rozmiarów dziecięcych ubranek uwzględniają dzieci od okresu noworodkowego do 10-13 lat, w zależności od konkretnego producenta odzieży.

Oznaczenia producentów różnią się od siebie, czasem znacząco, więc zawsze należy pamiętać o tym, by sprawdzać tabele rozmiarów. Powodem takich różnic jest przede wszystkim to, że różnie podawany jest wiek dziecka – tj. różne przedziały wiekowe. Niektórzy biorą pod uwagę głównie długość/wzrost dziecka. W końcu niektóre firmy odzieżowe łączą rozmiary, a nawet mają własną rozmiarówę. Często ubranka są oznaczone według wieku dziecka, a inne według wzrostu. Można zatem się w tym pogubić. Dlatego dość często zdarza się, że rodzice kupują ubranka w złym rozmiarze. Jeśli są za duże, to nic straconego, bo przecież dziecko urośnie. Gorzej, gdy kupią za małe. Najlepiej zatem za każdym razem przed zakupem zmierzyć dziecko, a potem porównać z tabelą danego producenta.

Maluchy bardzo szybko rosną, a więc równie szybko wyrastają ze swoich ubranek. Najintensywniej dzieje się to w pierwszym roku życia, w ciągu którego dziecko staje się aż o ok. 25 cm dłuższe i nawet 3 razy cięższe. W tym czasie warto przystopować z kupowaniem ubranek.

Porada

W pierwszym roku życia dziecka rośnie ono bardzo szybko – nie warto wtedy kupować dużej ilości ubranek – wystarczy kilka w danym rozmiarze oraz te, które można ze sobą łączyć. Potem, gdy dziecko zaczyna się poruszać, pełzać, a stopniowo chodzić i biegać, będzie potrzeba dużo więcej ubrań, gdyż będzie je brudzić bardzo szybko. Dzieci w wieku przedszkolnym i starszaki potrzebują znacznie więcej ubrań.

Grafika z tabelą rozmiarów dla kurtek dziecięcych.
Grafika przedstawiająca tabelę rozmiarów kurtek dziecięcych.

Jak dobierać rozmiary kurtek dla dzieci?

Zasady doboru rozmiarów kurtek dziecięcych są takie same jak innych ubrań. Rozmiary ubrań dla noworodków zaczynają się od 50 (ubranka dla małych noworodków), a dla standardowych pod względem wielkości od 56. Rozmiary poniżej 50 są przeznaczone dla wcześniaków. Zasadniczo na dziecko w wieku 1-3 miesięcy pasuje rozmiar 62, 3-6 miesięcy 68, 6-9 miesięcy 74, 9-12 miesięcy 80, 1-1, 5 roku 86, 1,5 – 2 lat 92, a 2-3 lat 98.

Starsze dzieci zazwyczaj noszą ubrania w rozmiarze 104 (3-4 lata), 110 (4-5 lat), 116 (6-7 lat), 122 (7-8 lat), 128 (8-9 lat), 134 (9-10 lat), 140 (10-11 lat), 146 (11-12 lat), 152 (11-12 lat), 158-164 (12-13 lat).

Jest to rozmiarówka orientacyjna, gdyż wszystko zależy od konkretnego dziecka. Każde jest inne, ma inną budowę i rośnie w różnym tempie, więc rozmiar należy każdorazowo sprawdzać, mierząc ubrania w przypadku starszych dzieci lub mierząc je centymetrem (mniejsze dzieci). Wymiary należy sprawdzić w tabeli rozmiarów dziecięcych.

Wielu rodziców kupuje ubrania, w tym zwłaszcza te grubsze jak kurtki zimowe większe niż faktyczny rozmiar dziecka. Czy warto tak postępować? Jeśli ubranie będzie o rozmiar większe, to czemu nie – dzięki temu będzie w nim dłużej chodzić. Na pewno jednak nie warto kupować ubrań większych o więcej niż jeden rozmiar. Dziecko będzie źle się czuło w za dużym ubraniu – będzie mu po prostu niewygodnie.

Dziewczynka w różowej kurtce stojąca na drodze w lesie.
Mała dziewczynka w różowej kurtce i czapce na głowie.
Chłopiec ubrany w kurtkę na huśtawce w jesiennej scenerii.