Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Top 20 jesiennych projektów kreatywnych na jesień dla dzieci – Zabawy dla dzieci inspirowane naturą

Jesień to pora roku, która fascynuje swym kolorowym spektrum barw – od głębokiej czerwieni, przez złoto, aż po brąz. Drzewa mienią się różnorodnością kolorów, a przyroda dostarcza mnóstwo naturalnych skarbów takich jak kasztany, liście czy szyszki. To wspaniały czas, by zainspirować dzieci do kreatywności i pomóc im odkryć bogactwo jesieni.

Oto kilkanaście kreatywnych projektów na jesień, które doskonale wpisują się w tematykę zabaw dla dzieci jesienią.

Wyprawka do szkoły

Suszenie liści

Jesień obfituje w piękne, kolorowe liście. Suszenie liści to świetny sposób na zachowanie ich barw na dłużej. Wysuszone okazy mogą posłużyć jako elementy dekoracji lub baza do innych projektów z liści.

Wyprawka do szkoły

Robienie lampionów w słoikach

Patyki, które dzieci zbierają podczas spacerów, można przekształcić w oryginalne lampiony. Przymocowane wokół słoika stworzą oryginalny, naturalny stroik, który wieczorem delikatnie rozświetli pomieszczenie.

Wyprawka do szkoły

Słoiki można ozdobić także zasuszonymi wcześniej liśćmi.

Wyprawka do szkoły

Wycinanie lampionów z dyni

Dynia to symbol jesieni. Wycięte z niej lampiony, w których płonie świeca, tworzą magiczny nastrój. To klasyczna zabawa dla dzieci jesienią. Nie trzeba z niej wycinać wyłącznie znanych z Halloween koszmarnych buziek. Dynie można ozdobić we wzory liści lub wyciąć mordkję ulubionego zwierzaka.

Wyprawka do szkoły

Jesienne obrazki z papieru kolorowego

Wykorzystując kolorowy papier możemy stworzyć prawdziwe cuda. Jesienne widoczki lub zwierzątka namalowane „papierem” mogą być nie tylko piękne, ale i bardzo kreatywne. Papier możemy dowolnie zaginać i formować i tworzyć trójwymiarowe obrazy.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Jesienne wieńce z liści lub papieru

Wieńce zdobiące drzwi lub okna mogą być wspaniałą jesienną dekoracją stworzoną przez dzieci. Jeśli nie zasuszyliście liści możecie sami je narysować. Będzie to dobre ćwiczenie na rozpoznawanie kształtów liści oraz kolorowania przenikających się barw.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Naturalne, ususzone liście można pomalować specjalnymi mazakami i przytwierdzić je do okręgu z tekturki. Taki wieniec wspaniale będzie prezentować się na drzwiach, ścianie lub oknie. 

Wyprawka do szkoły

Jesienna korona z liści

Kolejna propozycja dla miłośników liści. Dzieci mogą tworzyć korony, które staną się elementem jesiennego przebrania.

Wyprawka do szkoły

Portrety zwierząc z wytłoczek po jajkach

Portrety zwierząt to kreatywna zabawa, podczas której stworzycie piękne trójwymiarowe portrety leśnych zwierzątek. Wystarczy wytłoczki po jajkach, farby i odrobina jesiennych akcesoriów.

Wyprawka do szkoły

Jesienne girlandy z liści

Girlandy są świetnym dodatkiem do pokoju dziecięcego. Zebrane liście można przewlec na sznurek i cieszyć się jesiennym akcentem w domu.

Wyprawka do szkoły

Stemple z owoców i warzyw

Owoce i warzywa, zwłaszcza te sezonowe, mogą stać się nietypowymi stemplami. To kreatywny sposób na tworzenie obrazów. Aby stworzyć zabawne ilustracje dyń, wystarczy przepołowić jabłko na pół, zanurzyć je w pomarańczowej farbie i odbić sempelek na papierze. Teraz pozostają już tylko dodatki: ruchome oczka i druciki kreatywne, aby stworzyć oryginalny obrazek z zabawnymi dyniami.

Wyprawka do szkoły

Malowanie kamieni

Kamienie to doskonałe płótno dla małych artystów. Pomalowane w jesiennych motywach będą piękną pamiątką. Dopasujcie temat do kształtu kamienia, możecie namalować jesienne zwierzaki, np. spacerującego jeża, poważną sowę czy śpiącego lisa. Za pomocą farby i odrobiny kreatywności możecie pfrzekształcić kamienie także w jesienne liści i kasztany.

Wyprawka do szkoły

Figurki z kasztanów i żołędzi

Kasztany i żołędzie to jesienny skarb. Z ich pomocą można stworzyć różnorodne figurki i postaci. To klasyczna zabawa, którą na pewno pamiętają wszyscy rodzice. Urocze ludziki z kasztanów, szyszek i żołędzi także dzisiaj mogą ozdobić nasze półki i rozbawić do łez swoimi kształtami i kreatywności swoich twórców.

Wyprawka do szkoły

Lepienie z plasteliny

Plastelina dostarcza niekończących się możliwości. Dzieci mogą tworzyć sceny z życia lasu czy parku. Jest to wspaniałe zajęcie na jesienne wieczory. Wyczarójcie wspólnie liski lub wiewiórki albo halloweenowe potworki i duszki.

Wyprawka do szkoły

Jesienne origami

Składanie papieru w kształty liści, zwierząt czy drzew to wspaniała forma rozwoju manualnego. Dzieci uwielbiają odkrywać nowe sposoby, na stworzenie przestrzennych figurek, którymi zaskoczą swoich kolegów i koleżanki. 

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Jesienny zielnik

Jesienią drzewa obdarowują nas mnóstwem pieknych liści. To wspaniała okazja, aby własnoręcznie utworzyć atlas drzew. Taki jesienny zielnik możemy uzupełnić dodatkowo o inne rośliny charakterystyczne dla tej pory roku, np. zasuszone jesienne kwiaty takie jak astry lub rysunki szyszek i dzikich owoców. Dzięki zielnikowi dzieci mogą zbierać i opisywać rośliny, które znajdują jesienią poznając jednocześnie lokalną przyrodę.

Wyprawka do szkoły

Wyszywanki – zabawki z filcu

Filcowe zabawki w kształcie jeża, lisa czy sowy wpisują się w jesienną tematykę i rozwijają zdolności manualne. Takie małe zabawki sa bardzo proste do wykonania, wystarczy wyciąć dwa identyczne kształty zwierzaka, wypełnić je i zszyć ze sobą. Możemy ozdobić je dodatkowo szlaczkiem z nitki lub doszytymi koralikami.

Wyprawka do szkoły

Poszukiwanie jesiennych skarbów

W trakcie spacerów warto zachęcić dzieci do poszukiwania jesiennych skarbów – żołędzi, kasztanów czy kolorowych liści. Pobierz nasz darmowy PDF i zamień zwykły jesienny spacer w prawdziwą przygodę z poszukiwaniem skarbów.

Wyprawka do szkoły

Malowanie liści

Kolejna propozycja dla miłośników liści. Pomalowane w fantazyjne wzory staną się oryginalnym dziełem sztuki. Pojedyncze liście nabiorą wyrazu ozdobione różnymi szlaczkami. 

Wyprawka do szkoły

Malowanie liści

Liście można uzywać także jak kolorowego papieru, wycinaj z nich kształty domalowuj buźki i inne elementy i twórz piękne, jesienne kolaże.

Wyprawka do szkoły

Co kryje las

Zobacz jak stworzyć ciekawą zabawę, w której dziecko odkryje ukryty jesienny las za pomocą papierowej latarki.

Wyprawka do szkoły
Zachęcaj dzieci do eksperymentowania i łączenia różnych technik. Każda z tych zabaw może być źródłem niekończącej się kreatywności i świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodzeństwem, rodzicami czy przyjaciółmi. Wprowadzenie tych kreatywnych projektów na jesień do programu przedszkola czy szkoły pozwoli na rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni oraz poznanie przyrody. Zabawy dla dzieci jesienią mogą być nie tylko edukacyjne, ale przede wszystkim – pełne radości i kreatywności.