Zdrowa sylwetka u dzieci – poznaj porady fizjoterapeuty
Nasza sylwetka ulega zmianom w ciągu całego życia, dlatego należy o nią dbać już od najmłodszych lat. Szczególnie ważne jest to u dzieci, które wciąż rosną i kształtują sprawność swojego układu ruchu. Zatem, jak dbać o zdrową sylwetkę u dzieci? Poznaj wskazówki fizjoterapeuty.
Zdrowa sylwetka u dzieci – na co zwrócić uwagę?
Postawa to inaczej pozycja ciała, jaką przyjmujemy w czasie siedzenia, stania, czy wykonywania różnych czynności. Nasza sylwetka ulega ciągłym zmianom od momentu narodzin aż do śmierci, jednak w okresie dzieciństwa przebiega on najbardziej intensywnie. W okresie niemowlęcym warto zwracać szczególną uwagę na ułożenie dziecka w łóżeczku, tak aby nie przebywało ciągle w tej samej pozycji. W tym okresie istotne jest kontrolowanie prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka, przez wykonywanie badań kontrolnych u ortopedy lub odbywanie konsultacji fizjoterapeutycznych.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym spędzają coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, dlatego należy zadbać o dobrze dopasowane meble (biurko, krzesło) do aktualnego wzrostu. Podczas nauki dzieci powinny przyjmować różne pozycje i unikać przebywania w jednej przez dłuższy czas. Czas przebywania w jednej pozycji zarówno dla dzieci jak i dorosłych nie powinien przekraczać 30 minut.
Z jakich powodów mogą powstawać wady postawy u dzieci?
Do rozwoju wady postawy u dzieci może dochodzić w różny sposób. Są pewne czynniki, na które nie mamy wpływu takie jak np. choroby i urazy. Natomiast mamy wpływ na swój styl życia i nawyki jakie się z nim wiążą. Jednym z największych problemów w obecnych czasach jest zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej – przed telewizorem, komputerem czy telefonem. Częste garbienie się, podkładanie jednej nogi pod pośladki, może prowadzić do wykształcenia się nieprawidłowej postawy. Chwilowe przebywanie w takich pozycjach nie ma większego znaczenia. Jednak długie powtarzanie takich wzorców, może być szkodliwe dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Kolejny element, który może zwiększyć ryzyko powstania nieprawidłowej postawy, to zbyt mała dawka aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że dzieci powinny spędzać minimum 60 minut dziennie na umiarkowanych i intensywnych aktywnościach fizycznych. Rolą rodziców jest dopilnowanie, aby dzieci uczestniczyły w sporcie, grach i zabawach ruchowych. Bardzo dobrym pomysłem jest wspólne spędzanie czasu na takich aktywnościach. Dzięki temu dba się nie tylko o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, ale również buduje się relacje między rodzicami a ich pociechami.
Prawidłowa i zdrowa sylwetka u dzieci – poznaj proste zasady:
- stosowanie porannej rozgrzewki
- jeśli jest to możliwe, pokonywanie drogi do szkoły na piechotę, lub w przypadku dojazdu samochodem – zaparkowanie odpowiednio wcześniej, aby cześć drogi pokonać pieszo
- aktywny udział w lekcjach wychowania fizycznego,
- organizowanie zabaw ruchowych w wolnym czasie,
- ustalenie zasad czasu korzystania z komputera, telefonu czy innych urządzeń elektronicznych i konsekwentne ich przestrzeganie,
- w pogodne dni rozsądne spędzanie czasu w nasłonecznionym miejscu zapewniając dostęp do skóry promieniom słonecznym (światło słoneczne musi padać na odsłoniętą,
- niepokrytą kremem z filtrem skórę) oraz suplementowanie witaminy D3 przez cały rok,
- stosowanie przerw w czasie nauki, np. w postaci spaceru lub krótkiej drzemki.
Przeczytaj pozostałe artykuły naszego eksperta:
https://endo.pl/blog/jak-ruch-i-aktywnosc-fizyczna-dzieci-wplywa-na-ich-zdrowie-i-psychike/
https://endo.pl/blog/jak-zapobiegac-otylosci-u-dzieci-rola-rodzicow/
Ekspert Fabryki Wyobraźni Endo.pl
Dr n. med. Tomasz Chomiuk
fizjoterapeuta
Ekspert w zakresie fizjoterapii oraz regeneracji, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szkoleniowiec zajmujący się odnową biologiczną, współwłaściciel Mobilemed, autor podkastu „Recepta na ruch”.