Zimowa masa sensoryczna dla dzieci – przepis na najlepszy sztuczny śnieg DIY

 

Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy związane z wodą oraz różnymi jej formami i stanami skupienia. Stąd wysoka atrakcyjność aktywności z wykorzystaniem lodu czy śniegu. Cóż jednak zrobić, gdy tegoroczna zima nie rozpieszczała nas pod względem białych zasobów? Wypróbujcie przepis na najlepszy sztuczny śnieg DIY. Jest to genialna masa sensoryczna, którą uwielbiają wszystkie dzieci, a także dorośli. Zaś do jej przygotowania potrzebujecie tylko dwa składniki, które znajdziecie w swoim domu.

Potrzebne materiały

  • mąka ziemniaczana
  • mydło w płynie
  • taca, miska lub inny, dowolny pojemnik
  • foremki, kształty do wykrajania, łopatki, wałki, łyżki, nożyki ect.
  • dekoracje, figurki, naturane skarby

Sztuczny śnieg DIY – jak przygotować?

Do pojemnika wsypujemy makę ziemniaczaną min. 2 szklanki, ale może to być dowolna ilość. Następnie stopniowo dodajemy mydło w płynie. Mydło dodajemy oczywiście na oko, w zależności od konsystencji, która będzie nam odpowiadała. Na 2-3 szklanki mąki bedzie to około 0,5 litra mydła. Po połączeniu obu składników, konsekwentnie wyrabiamy naszą masę.

Jak widać przepis jak banalnie prosty, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim najmłodsi. Wystarczy tylko niewielka pomoc i wskazówki rodziców.

Jeśli masz w domu niemowlaka – wówczas najlepiej wykorzystac masę, przygotowaną tylko z naturalnych, jadalnych składników, czyli np. mąki ziemniaczanej i zwykłego oleju spożywczego. Nawet jeśli maluch skosztuje troszkę takiej masy, nic mu się nie stanie. Dokładny przepis na jadalny sztuczny śnieg znajdziecie w artykule –> 5 zabaw dla dzieci na upały

Najlepsza zimowa masa sensoryczna

Dlaczego uważamy, że jest to najlepszy przepis na sztuczny śnieg. Ponieważ przetestowaliśmy różne masy. 😉 Ta masa sensoryczna jest wprost genialna. Jest aksamitna i bardzo miła w dotyku. Przyjemnie skrzypi, niczym prawdziwy śnieg. Ma piękny zapach mydła, którego użyliśmy, więc nie trzeba dodawać już żadnego aromatu. A przede wszystkim jest niezwkle plastyczna. To wszystko wpływa na to, że zabawa tym sztucznym śniegiem to czysta przyjemność, a także okazja na wyciszenie i wyregulowanie zmysłów. Przy tej masie świetnie relaksują się takze dorośli. 😉

Sztuczny śnieg DIY – jak się bawić?

Masa dobrze się lepi, ale jeśli potrzeba także kruszy – takie są już unikalne właściwości mąki ziemniaczanej. Wszystko zależy od proporcji, które połączyliśmy na oko! Śnieg dobrze sprawdzi się przy tematycznych makietach lub tacach sensorycznych. Można bawić się w zwykłe lepienie lub wyczarować własną zimową krainę. Dodająć trochę barwnika spożywczego podczas przygotowywania masy, możemy uzyskać dowolne warianty kolorystyczne. Jeśli przygotowaną masę umieścimy przed zabawą w lodówce, to uzyskamy dodatkowe wrażenia termiczne.

Zimowa masa sensoryczna, czyli sztyczny śnieg DIY to świetna propozycja dla przedszkolaków i młodszych uczniów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dla maluszków polecamy wersję jadalną z olejem.