Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Pomysły na zabawy wielkanocne dla dzieci

Wiosenne porządki oraz przygotowywanie świątecznych potraw zajmują duże czasu. Chociaż dorosłym z pewnością się nie nudzi, najmłodsi członkowie rodziny potrzebują sporej dawki uwagi. Święcenie koszyczków to tylko jedna z atrakcji – dowiedz się, jakie są zabawy wielkanocne i które mogą stać się Waszą coroczną tradycją!

Zabawy wielkanocne dla dzieci – zaczynamy rywalizację!

Świąteczne przygotowania zajmują niekiedy nawet kilka dni, a czasem nawet i tygodni. Wszystko zależy od szykowanych potraw oraz czasu potrzebnego na dokładne wysprzątanie domu lub mieszkania przed przyjazdem gości. Najmłodsi członkowie rodzinny pewnie i tak szybko przestaną się interesować świątecznymi potrawami, a dorosłe rozmowy staną się dla nich nudne. Warto więc zaplanować kreatywne zabawy wielkanocne, które sprawią, że uśmiechy nie znikną z Waszych twarzy. Nutka rywalizacji nikomu nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, aby żadne dziecko nie czuło się pokrzywdzone ani przegrane.

Jakie są zabawy wielkanocne:

 1. Turlające się jajka – gra polega na turlaniu jajek ugotowanych na miękko po wyznaczonym torze. Wygrywa ten, którego jajko dalej się zatrzyma. To dobra rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Możecie zaplanować kilka rund, aby rozgrywka trwała dłużej.
 2. Rzucanie do celu – jeśli nie boisz się bałaganu, wybierz surowe jajka. Wystarczy przygotować tarczę i zliczać trafność kolejnych uderzeń. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.
 3. Wybitka – nazywana również waletką. Polega na uderzaniu o siebie jajkami ugotowanymi na twardo tak, aby było ono, jak najbardziej uszkodzone. Wygrywa najmniej zniszczona skorupka.

Stopień trudności i szczegółowości zabaw wielkanocnych dla dzieci dobieraj do wieku oraz umiejętności maluchów. Niezrozumiałe zasady mogą wywołać niepotrzebną frustrację, a nawet płacz.

Kreatywne zabawy wielkanocne – niech zadziała wyobraźnia

Planując rozrywki dla najmłodszych, warto zapewnić opcje, które pobudzż wyobraźnię. Jakie są zabawy wielkanocne w wersji kreatywnej? Możesz skorzystać z gotowych zabawek i książek lub zaproponować coś od siebie – goście na pewno docenią Twoje zaangażowanie.

Zabawy wielkanocne dla dzieci:

 1. Przygotowywanie pisanek – możecie wykorzystać farbki, naklejki, mulinę, włóczkę czy watę. Każdy pomysł będzie dobry. Pisanka stanie się piękną pamiątką na lata. Można ją wykorzystać również jako prezent na Wielkanoc.
 2. Własnoręczny baranek – liczy się kreatywność oraz jak największa możliwość wyboru.
 3. Domowa palma wielkanocna – przygotujcie ją w 2 wersjach (klasycznej lub w formie rysunkowej). Obie na pewno będą prezentować się świetnie!
 4. Girlanda z jajek – potrzebnych będzie 10 wyciętych jajek ozdobionych w dowolny sposób. Następnie przyklejcie je do paska z bibuły karbowanej, a całość powieście w widocznym miejscu.
 5. Figurki z masy solnej – do jej przygotowania potrzebne są 2 szklanki mąki, soli oraz trochę wody. Maluchy mogą zrobić wielkanocnego zajączka, baranka albo kurczaczka. Gdy proces twórczy już się skończy, figurki należy piec w 100°C przez ok. 1 godzinę. Dopiero potem da się je pomalować.
Kreatywne zabawy wielkanocne nie muszą mieć formy DIY. Warto bawić się również słowem! Popularne jest układanie świątecznych wierszyków. Wystarczy, że przygotujesz wcześniej karteczki z wielkanocnymi zwyczajami, potrawami lub przedmiotami. Każde dziecko losuje jedną i układa rym. Kto wie, może uda Wam się stworzyć oryginalny poemat?

Zabawa w szukanie jajek wielkanocnych – do biegu start!

Słynne Egg Hunt jest popularne przede wszystkim w Wielkie Brytanii oraz USA. Poszukiwania możesz również zorganizować we własnym w domu, nawet jeśli nie masz pokaźnego ogródka. Wykorzystaj czekoladowe jajka lub ich wersję plastikową z ukrytymi prezentami na Wielkanoc.

Jak zorganizować zabawę w szukanie jajek wielkanocnych:

 1. W domu ukryj karteczki, które pomogą dzieciom zlokalizować miejsca, w których ukryte są jajka.
 2. Przygotowując podpowiedzi, umieszczaj w nich różne ciekawostki. Nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę.
 3. Ustal ramy czasowe. Dzięki temu maluchy będą bardziej zmobilizowane i chętnie zabiorą się za poszukiwania.
 4. Wprowadź zasadę podpowiedzi. Każdego dziecko będzie mogło skorzystać z pomocy dorosłego, gdy poszukiwania staną w martwym punkcie.
Zabawa w szukanie jajek wielkanocnych jest bezkonfliktowa. Każde dziecko w pewnym stopniu wygrywa. Znalezione jajka to jednocześnie świetny pomysł na prezent na Wielkanoc.

Czas na trochę ruchu, czyli jakie są zabawy wielkanocne

Najmłodszych członków rodziny często rozpiera energia. Zamiast złościć się z tego powodu, warto zaaranżować zabawy wielkanocne dla dzieci, które pozwolą maluchom się wyżyć, ale w dobrym słowa znaczeniu. Nawet na niewielkiej przestrzeni da się przygotować angażujące gry i zabawy, które zmęczą nawet największe wulkany energii.

Zabawy wielkanocne dla dzieci w ruchu:

 1. Taniec z jajkami w parach – przygotuj parkiet taneczny, rozkładając na nim kilkadziesiąt jajek. W zabawie chodzi o to, aby tańczyć do końca piosenki, nie uszkadzając jajek. Możecie wybrać konkretny styl taneczny i wzajemnie się oceniać. Poruszanie się w rytm muzyki z zawiązanymi oczami dodatkowo utrudni zadanie.
 2. Jajeczny tor przeszkód – możesz wykorzystać jajka plastikowe lub wykonane ze styropianu. Zabawę wielkanocną dla dzieci wygrywa osoba, która przejdzie tor najszybciej bez dotykania ich.
 3. Wyścig z jajkiem na łyżce – wystarczy łyżka i jajko. Młodsze dzieci mogą trzymać łyżkę z jajkiem w jednej ręce, a starsze w zębach. Wygrywa pierwsza osoba na mecie, która nie potłucze jajka po drodze.
 4. Zajęcy berek – zasady są podobne do klasycznego berka, ale wszyscy uczestnicy muszą podskakiwać jak zajączek. Innym wariantem jest berek kucany. Zadaniem rodzica jest dopisać do tego ciekawą narrację. Można także ustalić dodatkowe „wielkanocne” zasady, np., że osoba złapana musi kucnąć, a ,,wybawić” ją można jedynie wtedy, gdy jakiś zajączek przez nią przeskoczy.