Ale kosmos! – Ubrania, zabawki i wydarzenia dla dzieci zainteresowanych kosmosem
Kosmos to niezbadana przestrzeń, która nie tylko fascynuje naukowców, ale także jest scenografią do rozgrywających się w naszej wyobraźni tajemniczych podróży międzygwiezdnych, odkryć, nowoczesnej technologii i spotkań z przybyszami z innych planet. Nic dziwnego, że swoimi niezbadanymi granicami i zagadkami tematyka kosmosu przyciąga nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Warto wspierać w nich zainteresowanie przestrzenią kosmiczną gdyż rozwinie w nich nie tylko miłość do nauki, ale i kreatywność. Sprawdź jak to zrobić?
Kosmiczny spektakl na ekranie
Zainteresowanie kosmosem możemy zakorzenić w dzieciach w różny sposób. Najprostszym pomysłem jest oglądanie z nimi pięknych wizualnie bajek i filmów a w późniejszym wieku programów edukacyjnych o wszechświecie. Ruchomy obraz pomoże maluchom zrozumieć z czym mają do czynienia i będzie to pierwszy krok do dalszego zagłębiania się w temat w przyszłości za pomocą albumów i książek.
Maluszkom możesz pokazać np. film Wall-E a starszakom Gwiezdne Wojny. Dzieciom, które chcą bardziej naukowego podejścia zaproponuj programy edukacyjne. Wiele ciekawych filmów i animacji wyjaśniających zjawiska w przestrzeni znajdziesz także na popularnych serwisach video takich jak Youtube.
Ubrania dla dzieci z kosmosem w tle
Kostiumy astronautów to świetna zabawa dla dzieci, które chcą poczuć się jak prawdziwi kosmonauci. Nie zawsze jednak są praktyczne, a prawdziwy fan przestrzeni pozaziemskiej chętnie założy na siebie koszulki z ilustracjami związanymi z jego pasją. Takie t-shirty można znaleźć w najnowszej kolekcji kosmicznej Endo – Dobra energia.
Uniwersalne koszulki i bluzy dla chłopców i dziewcząt to zabawne obrazki z wszechświatem i jego dziwnymi mieszkańcami. Znajdziesz na nich UFO, kosmiczne dinozaury, astronautów koszących księżyc czy zabawne dialogi między planetami Drogi Mlecznej.
Zabawki dla dzieci zainteresowanych kosmosem
Kosmiczne zabawki niewątpliwie przeniosą dzieci w świat wyobraźni. Wspomagają one kreatywność i stymulują zainteresowanie nauką. Nie muszą być to wyłącznie zabawki edukacyjne. Najmłodsze dzieci będą zachwycone oglądaniem gwiezdnego spektaklu odbywającego się na ścianach ich pokoju stworzonego przez projektor. Maluszki pierwsze rakiety odnajdą w zestawach Lego Duplo lub Playmobil. Starsze dzieci mogą sięgnąć po kosmiczne puzzle i gry a dzieciaki o naukowym zacięciu będą zachwycone teleskopem lub zestawem edukacyjnym, takim jak model układu słonecznego.
Ciekawą inspiracją są również lalki Barbie. Ulubiona przyjaciółka dziewczynek nie tylko sama jest dostępna w stroju astronauty, ale wśród lalek z serii Role Model możemy zakupić modele prawdziwych kosmonautek: Samanthy Cristoforetti, Anny Kikiny oraz Sally Ride.
Najpopularniejsze zabawki dla dzieci z kosmosem to:
- Lampki projektory wyświetlające kosmos na ścianie
- Puzzle z kosmosem, np. z serii Czu Czu
- Gry planszowe i karciane, np. “Był sobie kosmos” lub “Kosmiczny wyścig”
- Drewniana rakieta – Janod
- Kalejdoskop Kosmos – Rex London
- Drewniana gra równowaga – Viga
- Kosmiczna rakieta z kartonu – Tektorado
- Seria klocków Lego City Space
- Lalki Babie: Barbie kariera – astronautka, Lalka Samantha Cristoforetti, Sally Ride, Anna Kikina
- Lalka kosmonauta – Metoo
- Wydrapywanka Kosmos – Djeco
Kosmiczne projekty DIY dla dzieci
Innym świetnym pomysłem jest własnoręczne stworzenie kosmicznej zabawki. Może to być np. model układu słonecznego, rakieta kosmiczna z kartonu, poruszający się statek UFO lub kosmiczna taca sensoryczna DIY.
Kosmos w książeczkach i albumach
Wyprawy w kosmos to popularny motyw wśród dzieci, wszakże któż nie marzy o przygodach wśród gwiazd. Maluszkom możesz zaproponować przeglądanie książeczek z obrazkami i nauką kosmicznych terminów lub książki z okienkami.
Starszym dzieciom czytaj opowiadania luźno powiązane z przestrzenią kosmiczną. Wybieraj książki opowiadające o podróżach i przygodach bohaterów, np. “Mały Książe” lub “Profesor Astrokot odkrywa kosmos”.
Starszakom spodobają się albumy z pięknymi ilustracjami i kosmicznymi ciekawostkami. Ambitne nastolatki mogą już sięgnąć do trudniejszych albumów oraz swoich pierwszych książek popularnonaukowych przeznaczonych dla dzieci.
Popularne książki o kosmosie dla dzieci:
- Profesor Astrokot odkrywa kosmos
- Tu jesteśmy – Mizielińska Aleksandra , Mizieliński Daniel
- Mój mały świat. Kosmos – Kalinowska Monika
- Podnieś klapkę. Kosmos – Brillante Giuseppe
- Kosmos. My i tajemnica nieskończoności – Schutten Jan Paul
- Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu – Libby Jackson
- Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie – Antonio Hales, Bestard Aina
- Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci. Książka z okienkami – Woźniak Olga
- Kicia Kocia w kosmosie – Głowińska Anita
- Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią – Janiszewski Boguś
- Kosmos – Rożek Tomasz
- Planetarium. Muzeum Kosmosu – Raman Prinja
Lot w kosmos, czyli kosmiczne miejsca w Polsce
Chodzenie na wydarzenia i wystawy dotyczące kosmosu może mieć wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Przede wszystkim, takie wydarzenia pozwalają na wizualne zgłębienie kosmosu, np. dzięki interaktywnym wystawom takim jak wystawa Save The Planet.
W Polsce organizuje się wiele tego typu wydarzeń jak również stałe wystawy i warsztaty w muzeach i instytutach naukowych dla dzieci lub planetariach. Sprawdź jakie miejsca warto odwiedzić i co można w nich zobaczyć:
- Centrum nauki Kopernika w Warszawie, gdzie poza fantastycznymi eksponatami można obejrzeć film 3D w Planetarium lub porozmawiać z robotem Mikołajem Kopernikiem, który porozumiewa się z ludźmi za pomocą sztucznej inteligencji. – https://www.kopernik.org.pl/planetarium
- Planetarium Śląskie w Chorzowie – jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie i można w nim zobaczyć ekspozycje związane z sejsmologią, meteorologią i astronomią. Dzieci powyżej 140cm mogą doświadczyć również symulowany lot w kosmos. – www.planetarium.edu.pl
- Centrum populryzacji kosmosu w Toruniu – jedno z najstarszych planetariów w Polsce – https://www.planetarium.torun.pl/
- Interaktywna wystawa dla całej rodziny Kosmopark w Krakowie i Wrocławiu, z takimi atrakcjami jak gyroskop, symulator naprawy w kosmosie czy komunikacji na stacji kosmicznej – kosmopark.pl