Blue Monday – nie daj się chandrze, pomysły na dobry nastrój zimą

Blue Monday to trzeci poniedziałek stycznia, który uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Mimo, że data ta jest umowna, początek drugiego miesiąca zimy potrafi dać się we znaki nawet największym optymistom. Sprawdź jak radzić sobie z zimową chandrą.

Spis treści

 • Czym jest Blue Monday i dlaczego jest najsmutniejszym dniem w roku
 • Jakie są objawy chandry
 • Jakie składniki należy suplementować zimą 
 • Dlaczego optymizm jest ważny zimą
 • Jak możemy poprawić sobie humor zimą
 • Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna
 • Dlaczego odpoczynek wpływa na nasze samopoczucie

Czym jest Blue Monday i czemu zasłużył sobie na miano najsmutniejszego dnia w roku?

Pomysłodawca tego “święta”, psycholog Cliff Arnall, zaproponował trzy powody: zimna pogoda oraz krótki dzień, zniechęcenie spowodowane niedotrzymaniem postanowień noworocznych oraz gorsze warunki finansowe po świątecznych wydatkach.

Nie dla wszystkich te powody będą prawdziwie, jednak coś jest na rzeczy. Jesienna i zimowa chandra to zjawisko, które znamy nie od dziś i dopada zarówno dorosłych jak i dzieci. Jak zadbać o swoje samopoczucie zimą, sprawdź.

Jakie są objawy zimowej chandry

Sezonowa chandra może pojawić się pod koniec jesieni lub zimą i może potrwać nawet do kilku tygodni.

Objawy zimowej chandry to:

 • Przemęczenie
 • Nadmierna senność i problemy ze wstaniem z łóżka
 • Uczucia lękowe: smutek, desperacja, niepokój
 • Brak aktywności i motywacji
 • Bóle głowy
 • Większy apetyt zwłaszcza na węglowodany
 • Wahania nastroju

Uważaj, aby nie pomylić sezonowego obniżenia nastroju z depresją, gdyż mają podobne objawy. Jeśli mimo starań Tobie lub dziecku nie przechodzi uczucie smutku, rezygnacji czy zmęczenia koniecznie udaj się po poradę do lekarza.

Sprawdź jak rozpoznać objawy depresji u dzieci

Sposoby na zimową chandrę – Najważniejsza witamina pod słońcem

Najpraktyczniejszą radą na jesienną chandrę, którą na pewno udało Ci się usłyszeć od lekarza jest przyjmowanie witaminy D. W Polsce suplementacja tej witaminy jest niezbędna, nawet przez cały rok, ale jej braki zaczynają być szczególnie mocno odczuwalne od końca jesieni aż do końca wiosny.

Witamina D syntetyzowana w skórze przy udziale słońca wpływa przede wszystkim na naszą odporność, ale jej brak jest też przyczyną ogólnego osłabienia i złego nastroju. 

Poza tą witaminą możecie mierzyć się z brakiem również innych składników w organizmie. W okresie jesienno-zimowym mogą to być witaminy C i E oraz cynk, selen, żelazo i magnez.

Jeśli więc wiesz, że Twoja rodzina kocha zimowe klimaty, ale nadal nie potraficie wykrzesać z siebie ani iskry energii czy radości, być może po prostu brakuje Wam odpowiedniej suplementacji. Udajcie się w tej sprawie do swojego lekarza rodzinnego.

Zapoluj na słońce

Zimą starajcie się jak najczęściej wychodzić z dziećmi na świeże powietrze w godzinach, w których świeci słońce. Jeśli w tygodniu jest z tym problem zaplanujcie dłuższe spacery podczas weekendu. 

Starajcie się jak najwięcej łapać dobroczynnego słońca, np. zamiast podjechać do sklepu przejdźcie się spacerkiem lub upewniając się, że dzieci nie śpią w weekendy do późna, tracąc nasłonecznione poranki.

Sposoby na zimową chandrę – Dobry humor i zabawa na śniegu

Aby uciec zimowej chandrze postaraj się o dobry nastrój całej rodziny. Oczywiście nie musicie być entuzjastami sezonu, ale na pewno możecie znaleźć w nim jakieś dobre strony i nie pielęgnować przekonania, że zima to najgorsza pora roku, taka którą najlepiej przezimować w domu pod ciepłym kocem.

Większość dzieci nie ma oczywiście problemu z dostrzeżeniem w tej porze roku wszelkich uroków, przynajmniej dopóki ziemia pokryta jest śnieżnym puchem. Zaraź się dziecięcym entuzjazmem i wraz z maluchami wykorzystajcie śnieżne dni do granic możliwości a zabawa na dworze naładuje Was sporym ładunkiem endorfin. 

Wyjdźcie na sanki lub miejscowe lodowisko. Zbudujcie ze śniegu bazy i urządźcie bitwę na śnieżki. Wspólnie zbudowany wesoły bałwan będzie także niesamowitą zabawą dla maluszków.

Postaw na aktywność fizyczną

Nawet jeśli nie ma śniegu i zimowe zabawy nie zapewnią Wam odpowiedniej ilości ruchu nadal powinniście zadbać o aktywność fizyczną. Endorfiny po treningu niewątpliwie poprawią Wam humor. Jeśli więc do tej pory nie zapisaliście siebie i dzieci się na żadne treningi warto o tym pomyśleć. 

Dobrym pomysłem będą sporty drużynowe takie jak piłka nożna lub hokej albo np. taniec w zespole. Sezon może zachęcić Was także na spróbowanie nauki na łyżwach pod okiem instruktorów. Jeśli sportem chcecie nieco uciec od mroźnej pogody warto wybrać się na lokalny basem lub do aquaparku ze scenerią niczym z wysp tropikalnych. 

Strój kąpielowy, zjeżdżalnie i gorące jacuzzi na pewno sprawią Wam radość i iście wakacyjny nastrój i pozwolą przetrwać co zimniejsze dni.

Co byście nie wybrali sport pomoże Wam w zachowaniu zdrowia fizycznego i świetnego nastroju przez całą zimę. Możecie uprawiać go także w domu, np. ucząc się wraz z dziećmi popularnych tańców z TikToka.

Przytulny dom – koncepcja hygge na zimę

Po intensywnym wysiłku warto trochę odpocząć. Nie ma nic bardziej kojącego niż ciepły i piękny dom gdy za oknem szaruga. Taka sceneria daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa i wpłynie pozytywnie na nasz nastrój.

Odpoczynek zimą jest szczególnie ważny, jest to też czas w którym możemy pozwolić sobie na zwolnienie i większy relaks, właśnie po to aby zapewnić sobie komfort psychiczny. 

Zaaranżuj sobie i każdemu dziecku indywidualny kącik w stylu Hygge, gdzie będzie mogło zrelaksować się, wyciszyć i naładować baterie. Ciepły koc, poduszka, ciepłe skarpetki i sweter sprawią, że każdy poczuje się jak w przytulnym gniazdku. Do tego lampki choinkowe, ulubiona książka i gorąca czekolada i żadna chandra nie będzie w stanie złamać Waszej rodziny.

Sprawdź nasz niezbędnik zimowy Hygge

Bliskość leczy największy smutek – Wspólny rodzinny czas

Zima nie zawsze sprzyja spotkaniom z przyjaciółmi i zabawom na dworze. Dlatego też w tym okresie szczególnie powinno zadbać się o wspólny, wartościowy rodzinny czas w domu. Może to być rodzinne piżama party, wieczór z planszówkami lub wspólne gotowanie.

Warto pamiętać, że czas ten nie musi być długi, ale uważny, skupiony na dzieciach, bez rozpraszaczy w postaci telewizora czy telefonu. 

Pamiętaj także o częstych ciepłych słowach do swoich maluchów, przytulaniu i całowaniu. Te drobne gesty mają olbrzymi wpływ na nasz nastrój, zmniejszają stres, poprawiają humor oraz budują relacje i poczucie bezpieczeństwa.

Sposób na zimową chandrę – Koszulki z pozytywnym przesłaniem

Otaczajcie się optymistycznymi przedmiotami, np. sprawcie maluchom wesołe zimowe piżamki albo koszulki z hasłami, takimi jak „Dobra energia” lub “Ja dziś decyduję w jakim nastroju się znajduję”.

Ciepłe, optymistyczne hasła zachęcające do nie poddawania się smutkowi na pewno będą miłym wsparciem podczas zimowych dni dla wszystkich członków rodziny.

Zobacz pozytywne koszulki dla niepoprawnej optymistki