Pomysły na proste dania wielkanocne, które można przygotować z dzieckiem

Wielkanoc to wyjątkowy czas, który nie tylko niesie ze sobą ducha radości i odrodzenia, ale także stwarza doskonałą okazję do tworzenia niezapomnianych chwil w gronie rodziny. W obliczu współczesnego tempa życia, gdzie obowiązki zawodowe i codzienne sprawy często absorbują naszą uwagę, coraz ważniejsze staje się celebrowanie chwil spędzonych razem z najbliższymi. Dlatego też, warto wykorzystać ten czas do spędzenia czasu z dziećmi ucząc je jednocześnie wartości płynących z przygotowywania rodzinnych celebracji.

Wspólne gotowanie to z pewnością jedno z zajęć, którymi chętnie zajmą się dzieci. Warto jednak pamiętać, żeby dobierać dania odpowiednio do wieku dziecka. Zaczynając od prostych sałatek wiosennych, które mogą być także doskonałą okazją do nauki zdrowego odżywiania oraz podstawowych umiejętności kulinarnych, aż po bardziej skomplikowane przepisy, takie jak tradycyjne wielkanocne wypieki.

Czytaj także: Gotowanie z dzieckiem jest ważne – Poznaj 10 powodów

Dzięki temu dzieci nie tylko uczą się samodzielności i odpowiedzialności, ale także rozwijają swoje zdolności manualne i kreatywność.

W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam kilka prostych, ale zarazem inspirujących pomysłów na dania wielkanocne, które będą stanowić doskonałą okazję do spędzenia czasu z dziećmi w kuchni. Gotowi na kulinarne wyzwania i niezapomniane chwile pełne radości i smaku? Zapraszamy do lektury!

 Wielkanocne śniadanie

Śniadanie wielkanocne to jeden z najważniejszych momentów wiosennego święta. Tradycyjnie obfituje ono w jajka oraz wędliny, sałatki czy pasztety oraz świeże pieczywo.

Z maluchami, które nie przepadają jednak za takimi smakołykami, możemy przygotować także specjalne wydanie wielkanocnych naleśników. Dzieci chętnie pomagają w mieszaniu ciasta i dodawaniu do niego kolejnych składników.

Kiedy mamy już gotową masę wystarczy zrobić nasze ulubione placki w kształtach kojarzonych z Wielkanocą takich jak: jajo, zając czy kurczak. Użyjmy do tego specjalnych foremek lub rozlejmy delikatnie ciasto na patelni w interesujący nas wzór.

W małych miseczkach przygotujmy dodatki, np. dżem, syrop klonowy, krem czekoladowy, plasterki bananów czy truskawek. Dzieci mogą ozdobić nimi swoje placki i np. urządzić konkurs na najładniejsze naleśnikowe „jajo”.

Wiosenna sałatka

Sałatka to jedno z najprostszych dań jakie możemy przygotować z maluchami. Pozwólmy dzieciom wybrać ich ulubione składniki pamiętając, że aby sałatka była naprawdę wiosenna powinny być one kolorowe i świeże. Dzieciaki na pewno będą zachwycone pomysłem dodania do potrawy pięknych kolorowych kwiatów. Wśród jadalnych możemy wyróżnić: bratki, aksamitki, nagietki, rumianki czy róże. Tak ozdobiona sałatka z pewnością będzie pięknym i uroczym daniem zdobiącym stół wielkanocny.

Kurczaki z jajek

Kolejnym ciekawym i prostym pomysłem dla maluchów jest zrobienie talerza z jadalnymi figurkami. Z ugotowanych jaj możemy zrobić kurczaki albo zające. Z pomidorków koktajlowych wesołe biedronki a z innych dodatków takich jak marchewki i ogórki małe kwiatki i motyle. Niektóre z tych kształtów możemy wyciąć za pomocą małych foremek do ciastek inne rodzic będzie musiał pomóc wyciąć nożem.

Sałatka jarzynowa

Czas na konkretną robotę. Starsze dzieci mogą pomóc w przygotowywaniu tradycyjnej sałatki jarzynowej. Wspólnie przygotujcie wszystkie składniki i pokrójcie je a następnie dodajcie majonez i dekorację. Zrobienie tej sałatki jest zdecydowanie bardziej czasochłonne, ale dziecko będzie miało niesamowitą satysfakcję z nauczenia się przygotowywania tej klasycznej, polskiej potrawy.

Faszerowane jajka

Zamiast klasycznej sałatki warzywnej możemy zrobić jej mini wersję w postaci faszerowanych jajek. Ustalmy z maluchami, z jakich dodatków chcemy zrobić pastę do jaja. Możemy wykorzystać np. łososia, jajka, awokado, fetę, suszone pomidory czy rzeżuchę. Do jajek możemy dodać odrobinę przypraw, np. słodką paprykę czy sól, w zależności od tego co lubi dziecko. Wykonanie takich pięknych przysmaków z pewnością będzie dla malucha dużą radością.

Wielkanocne ciastka

Czas na wypieki! Najłatwiejszym pomysłem dla maluszków będzie zrobienie wielkanocnych ciastek. Wystarczy, że przygotujemy dzieciom ciasto i damy im foremki w wielkanocnych kształtach oraz kolorowy lukier, najlepiej w pastelowych wiosennych barwach. Takie kuchenne obowiązki to bardziej zabawa i będzie dla maluchów fantastycznym sposobem na spędzenie czasu z rodzicami. 

Babeczki marchewkowe

Starszym dzieciom możemy utrudnić nieco zadanie i poprosić je o przygotowanie wielkanocnych babeczek. Ciasto mogą stworzyć od zera lub użyć gotowej mieszanki ze sklepu. Pomóż pociechom w pieczeniu a także dekorowaniu. Babeczki mogą być np. ozdobione zającami lub marchewkami z masy cukrowej. Prostszym lecz równie uroczym pomysłem będzie pomalowanie je białym lukrek i przylepienie na nim małych kolorowych czekoladek w kształcie jajeczek. np. m&m’s z orzeszkami.

Ciasto marchewkowe

Zamiast babeczek możecie zrobić też duże ciasto marchewnoke. Tak jak muffinki warto ozdobić je marchewkami i zajączkami z białej masy cukrowej. Ciasto można ozdobić także jadalnbymi kwiatami, aby nabrało jeszcze bardziej wiosennego klimatu oraz obłożyć i przełożyć kremem. 

Wielkanocna babka 

Niewątpliwą słodką królową wielkanocnego stołu jest babka drożdżowa. Przy jej robieniu maluchy mogą pomóc zbierając wszystkie składniki i dodając je po kolei do mieszanki. Jeśli chcecie zrobić prostszą wersję lub dzieci chcą spróbować upiec ciasto samodzielnie możecie zamiast babki drożdżowej skorzystać z przepisu na babkę piaskową, która jest dośc prosta do wykonania. 

Kultywowanie tradycji kulinarnej oraz spędzanie czasu przygotowując posiłki z najmłodszymi członkami rodziny nie tylko przynosi wiele radości, ale także umacnia więzi rodzinne. To także doskonała okazja do przekazywania młodszym pokoleniom wartości i tradycji związanych z świętami, które są istotną częścią naszej kultury.